Putem face un mic exercitiu ?

  • S-a publicat si s-a difuzat prin toate canale mass-media urmatoarea informatie: la 1 (un) salariat in Romania exista 1,3 pensionari. Dar nu am gasit nicaieri facuta aceasta statistica vis-a-vis de (macar) tarile membre UE. Personal as fi vrut sa mi de faca cunoscut raportul nr.salariati la nr.pensionari din tarile membre UE; atunci as avea si eu cu cine sa ma compar...Altfel, acest raport "statistisc" nu e decat o cifra goala, care nu se refera la nimic. Mai am o curiozitate. Oare cati din cei declarati productivi realizeaza ceea ce "economia politica" numea "plus valoare"? Nu plimbat marfuri, vanzari si servicii diverse...Cat la suta din acel 1 (un) salariat care munceste produce cu adevarat? Dupa ce o sa lamurim cu totii aceste aspecte o sa ne lamurim si cu ce avem de facut si cu cine a stricat economia acestei tari din 1990 incoace... Invective, injuraturi, blesteme, acuzatii, ironii, sarcasme si alte "manifestari" de limbaj sunt inutile atat timp cat nu vrem sa recunoastem ca lucrurile bune, frumoase, din existenta noastra, se obtin cu multa munca si truda, nu cu speculatii financiare, "bule" imobiliare si alte "inventii" financiare... E usor sa darami fara sa pui nimic in loc... Atat am avut de spus azi... Va multumesc...

    la Stire: Presa de azi Isarescu: Nu mai avem nevoie de un nou acord cu FMI
    Ziarele de luni scriu despre declaratiile guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, facute in ultima perioada cu privire la necesitatea unui nou imprumut de la FMI si la populism. "Nu mai avem nevoie de un nou acord cu FMI", este cea mai noua declaratie a lui I...
0 comentarii