Pe aceeasi lungime de unda cu dvs. ...

  • S-a publicat si s-a difuzat prin toate canale mass-media urmatoarea informatie: la 1 (un) salariat in Romania exista 1,3 pensionari. Dar nu am gasit nicaieri facuta aceasta statistica vis-a-vis de (macar) tarile membre UE. Personal as fi vrut sa mi de faca cunoscut raportul nr.salariati la nr.pensionari din tarile membre UE; atunci as avea si eu cu cine sa ma compar...Altfel, acest raport "statistisc" nu e decat o cifra goala, care nu se refera la nimic. Mai am o curiozitate. Oare cati din cei declarati productivi realizeaza ceea ce "economia politica" numea "plus valoare"? Nu plimbat marfuri, vanzari si servicii diverse...Cat la suta din acel 1 (un) salariat care munceste produce cu adevarat? Dupa ce o sa lamurim cu totii aceste aspecte o sa ne lamurim si cu ce avem de facut si cu cine a stricat economia acestei tari din 1990 incoace... Invective, injuraturi, blesteme, acuzatii, ironii, sarcasme si alte "manifestari" de limbaj sunt inutile atat timp cat nu vrem sa recunoastem ca lucrurile bune, frumoase, din existenta noastra, se obtin cu multa munca si truda, nu cu speculatii financiare, "bule" imobiliare si alte "inventii" financiare... E usor sa darami fara sa pui nimic in loc...

    la Stire: Opinii: Legea pensiilor, necesitate vs populism grosier
    Blocarea noii legi pensiilor pe criterii politice si populiste n-ar folosi nimanui. Nici actualilor pensionari, si nici celor care vor ajunge sa se pensioneze efectiv la 65 de ani. Fara realism, si pensiile unora, si pensiile celorlalti puteau deveni oric...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii