Dupa ... 32 de ani !!!

  • Am reusit sa ma las de fumat. Cum? Foarte greu. Am pregatit acest pas cam 3-4 ani. Mereu gandeam ca ma las cand implinesc 30 ani de fumat. Si au trecut si 30, si 31, si 32...si cine stie, mai treceau. Dar intr-o zi 3 prieteni de-ai mei s-au dus la cabinetul unei doctorite (Moise parca se numeste) cu gandul sa se lase de fumat. Fiecare s-a intors de la cabinet cu un alt obicei: unul framanta in mana o minge, altul mesteca guma, al treilea bea pahar dupa pahar cu apa. Atunci m-am hotarat sa-mi urmez si eu prietenii si m-am dus la acelasi cabinet de pneumofiziologie. Doamna doctor mi-a dat niste pastile si am inceput tratamentul. A durat 4 saptamani. Si acum, pe scurt, sa va enumar pasii si felul in care am gandit, personal, fara sa ma consult cu nimeni si fara sa citesc vreo lucrare despre lasatul de fumat. 1. De a doua zi dupa vizita la cabinet nu am mai tinut tigarile asupra mea ci mereu intr-un alt loc (sertar, dulap, fiset, etc...), in felul acesta luptand cu automatismele si constietizand mereu actiunea de a fuma; 2. Am eliminat fumatul din timpul unor actiuni in care faceam intotdeauana asa ceva: in timpul deplasarii la un magazin sa cumpar ceva; in timpul deplasarii de la locul de munca la birouruile administrative; in timpul deplasarii cu masina sau cu bicicleta...; 3. De cate ori am mai fumat nu am mai facut si altceva in acelasi timp (nici macar de vorba nu mai stateam cu cineva); ma retrageam intr-un loc discret in care sa fiu numai eu si tigara mea; Prin cele de mai sus am cautat sa constietizez permanent gestica actului de a fuma, sa fac sa dispara automatismele deja create. In tot acest timp am consumat seminte de floarea-soarelui sau de dovleac si am marit in permanenta durata de timp dintre o tigara fumata si urmatoarea. Bineinteles, urmand si tratamentul medicamentos dat de medic. Incet, incet, am ajuns ca de la 3 pachete de tigari in 2 zile, dupa 1 saptamana am redus la 2 pachete de tigari in 3 zile, dupa 2 saptamani am ajuns la 1 pachet de tigari la 3 zile. Atunci am mai hotarat ceva. Sa nu mai cumpar tigari. Si am inceput sa fumez pe "cersetorie" (vorba vine; toate tigarile "imprumutate" le-am platit) , bineinteles tot in ideea lungirii perioadei de pauza intre doua tigari. Si astfel, dupa 3 saptamani am ajuns sa fumez cam 2-3 tigari pe zi. Cam asa am "dus-o" in a 4-a saptamana pana cand, intr-o zi (sambata), luindu-ma cu mai multe treburi de dimineata si fiind toata ziua foarte ocupat, s-au facut orele dupa-amiezii (cam 18) si eu nu fumasem inca nicio tigara. Am cerut o tigara unui vecin care, stiind ca fac un "efort" sa ma las de fumat, nu a vrut sa-mi dea si mi-a "sugerat" sa fac mai bine o plimbare; n-am nici plimbarea dar nici n-am cautat in alta parte tigara "salvatoare"...si uite-asa a trecut prima zi fara tigara...si de atunci au trecut 18 luni...si, vreau sa va spun, ca se poate...

    la Stire: Strategie pentru a reusi sa te lasi de fumat
    Potrivit celor mai recente statistici, aproape 90 de romani mor zilnic din cauza fumatului. Unul din trei romani fumeaza, iar aproape doi din zece fumatori romani au incercat sa se lase de acest viciu in ultimul an, 57% reapucandu-se in mai putin de o sap...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii