o masura buna, pe jumatate

  • ...sau, rea, pe jumatate Oricum s-ar zice, nu este o masura care sa rezolve problema reala. In fapt, prin desfiintarea posturilor vacante, se blocheaza in continuare activitatea, intrucat posturile vacante erau normate, adica erau necesare. Aceste posturi nu s-au ocupat din cauza interdictiei 1/7. Se rezolva doar situatiile ce vor interveni de acum inainte, intrandu-se in normalitate, astfel incat un post devenit vacant sa poata fi ocupat. Nu se face altceva decat sa se cosmetizeze raportarile catre FMI, in sensul in care se vor raporta reduceri de posturi in sistemul public. Mai mult, prin reducerea posturilor, se diminueaza in mod corespunzator bugetele pe partea de cheltuieli de personal, si acest lucru il vom vedea la rectificarea bugetara din (probabil) luna iulie 2013. Pentru cine nu cunoaste, o mare parte din posturile vacante sunt si finantate, adica in buget au fost prevazute sume la cheltuieli de personal. Si, ca o consecinta (dar nu este singura), se va modifica si prognoza privind deficitul bugetar pe 2013, in sensul scaderii valorii prognozate anterior. Buna treaba, nu-i asa ? Rezultatele acestei masuri le vom vedea spre sfarsitul anului. Aveti putintica rabdare...

    la Stire: Ponta da liber la angajarile in sistem unu la unu la stat (Video)
    Guvernul ar putea adopta saptamana viitoare o ordonanta in baza careia sa fie reintrodusa posiblitatea angajarii in sistem unu la unu, in primul rand in sanatate, educatie, dar si in politie, a anuntat premierul Victor Ponta. "Cred ca saptamana viitoar...
0 comentarii