Vezi comentariul la care s-a raspuns

Si de ce?

  • De ce ar avea voie presedintele sa aiba acces la aceste informatii. Pentru ca daca poate avea nevoie de astea la fel ar putea avea nevoi si de cei din ministerul de externe sau din orice alta institutie deci practic ar putea avea acces la lista cu orice ofiter actual sau fost din Romania . Eu nu cred ca Presedintele Statelor Unite de exemplu are acces la lista tuturor ofiterilor CIA o FBI de exemplu. Daca considera ca prezenta unor actuali sau fosti ofiteri reprezinta o problema de securitate trebuia cred discutata in CSAT si luat aici o hotarare daca asta e contrar legii se ocupa Parchetul sau DNA si cei vinovati erau deferiti justitiei eventual cu usile inchise. Daca nu exista nici o lege se propunea una care sa impiedice sa mai apara asemenea lucruri etc. Ce facea Presedintele dacxa ar fi avut asemenea informatie , iesea la televizor si le cerea demisia, o facea la telefon fara sa stie nimeni? si daca inlocuitorii lor erau la fel? Chestia trebuie discutata si facut totul pe cale institutionala nu adunat dosare la final de mandat ca sa ai cu ce santaja cand nu mai esti Presedinte. In cei 10 ani de zile de mandat a mai solicitat SIE si SRI astfel de liste sau nume si i s-au dat? De ce nu se cer inainte de a fi numiti ? Sunt multe intrebari si asta trebuie clarificat la nivel institutional pentru ca poate Basescu are intentii bune, sa zicem ,dar maine poate vine altul care foloseste aceste informatii in scopuri mai putin nobile mai ales ca se vorbeste mult in aceasta campanie de grupuri de interese aflate in spatele unor candidati.

    la Stire: Ponta, ofiter acoperit Melescanu revine: Basescu nu a cerut o lista, ci...
    Fostul director al SIE Teodor Melescanu considera ca nelamuririle in ceea ce priveste subiectul ofiterului acoperit ar trebui clarificate de autoritatile romane competente. El a mentionat insa ca presedintele nu a cerut o lista, ci "numele celor care s...
0 comentarii