Vezi comentariul la care s-a raspuns

Hai sa-ti zic si eu una ca esti simpatic!

  • Daca tot pomeni-si de efectul Warburg, probabil ca te referi la faptul ca celula canceroasa deturneaza metabolismul glucidic, virand preferential spre glicoliza anaeroba, chiar in conditii de oxigenare normala. In acest fel metabolitii intermediari utilizati pentru mitoza sunt crutati de degradarea in ciclul Krebs. Pe asta se bazeaza si imagistica de tip PET-scan, care evidentiaza zonele cu metabolism crescut. Sau te pomenesti ca te referi la motoare de tractor? Sa-ti spun un secret; si eu sunt un individ tratat cu 35 sesiuni de radiatie (70Gys), cu chimio concurente, urmate din nou de chimio (da, foc si otrava). Daca alegeam tratamentul recomandat de baba Rada, cu bicarbonat sau cu dioxid de cesiu, sau cu MMS eram mort de acu’ un an jumate. M-am vindecat? Nu stiu. Stiu doar ca inca mai traiesc, si traiesc bine, fara urme vizibile de cancer. Chiar daca crap acum, tot am trait mai mult decat m-ar fi lasat canceru sau baba. Fals pozitiv? No fucking chance, am vazut tumora cu ochisorii mei (in timpul endoscopiei pt biopsie), inclusiv adenopatiile de 4.5 cm, pe care le puteam tine in palma ca pe niste ousoare suplimentare. Nemaivorbind de examenul anatomopatologic, care a confirmat ce nu vroiam sa aud. Si las-o mai moale cu tratamentul din sec 19. Pt. IMRT (da-i google, ca oricum nu stii ce-i aia) e nevoie de matematica si fizica galore, plus tehnologia in sine. Aici cred ca e singurul punct la care iti dau dreptate, nu medicii au inventat asta. Dar ei au aplicat tratamentul care ma tine inca in viata. Cand tu sau cineva apropiat o sa faceti cancer (1 din 3 fac asta), sa-mi spui cum te-ai (i-ai) tratat.

    la Stire: O romanca la Harvard Medical School prelungeste viata bolnavilor de cancer - Interviu
    Romania are o multime de oameni remarcabili. Auzim insa prea putine despre ei, iar pe multi nici nu ii cunoastem. Este si cazul Elenei Antoaneta Nedea, medic si cadru didactic la Harvard Medical School. Doctorul Elena Antoaneta Nedea trateaza pacienti ...
0 comentarii