Din cartea lui popa Tokes.

  • Titlul:"Pentru popor,cu Dumnezeu inainte".Titlu aproximativ.Publicata in englezeasca in Canada.Reproduc din memorie:"Eram in apartament pazit de militzie si securitate.NIMENI nu avea voie sa ma viziteze.Eu nu ieseam afara nici la cumparaturi de teama ca nu voi mai fi lasat in casa.Intr-o zi vine un cuplu de coreligionari,sotz si sotzie din America,intra la mine si imi aduc incurajari din America sa ma tzin tare pentru ca coreligionarii ma vor sustzine". No,acu\' ceva e tare neclar.Adica nimeni nu intra,dar au intrat cei doi fara a fi mentzionata vreo opozitzie din partea pazitorilor.Cred ca cei doi erau de "religie protestanta CIA". Serviciili unguresti au fost si ele active si sperau la un altfel de sfarsit al evenimentelor.Au aparut si in presa romaneasca documente ca in zilele revolutziei s-au primit,la ministerul de externe telegrame de la guvernul Ungariei prin care spuneau noului "guvern roman" ca ar fi timpul ca Romania si Ungaria sa "rediscute" problema Transilvaniei. A fost un fel de aranjament in 3 CCCP;USA si Ungaria dar fiecare avand obiective finale dupa interes. A fost sansa Romaniei ca astia nu s-au intzeles si Tzara a ramas intreaga si si-a ales singura drumul. Din cate stiu si CCCP si tov. iliescu ar fi vrut ca rusii sa vina in "vizita".De plecat nu se zicea nimic.

    la Stire: Dezvaluiri care schimba istoria? Romania, pregatita de razboi cu Ungaria inainte de Revolutia din \'89
    Chiar si la 25 de ani de la caderea comunismului si inlaturarea lui Nicolae Ceausescu de la putere, inca mai planeaza intrebari legate de cine a dorit "detronarea" sa in timpul Revolutiei. Jurnalistul maghiar Arpad Szoczi are noi ipoteze legate de rolu...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii