Cuba si colapsul.

  • Cuba este foarte departe de colaps.Avand "mancarici" in talpi am vizitat multe din insule din Caraibe si (inafara de Belize) am vizitat toata America Centrala.Si am deci termeni de comparatzie.Merg uneori si de doua ori pe an in Cuba si o fac cu placere. Prima data in Cuba acum vreo 25 ani.Atunci era pe undeva pe langa colaps.De la schimbarea cu fratziorul Raul schimbarea este rapida si evidenta spre bine.De circa 2 ani s-a dat voie la mici businessuri particulare.Au aparut precum ciupercile dupa ploaie.O multzime de pensiuni,mici magazine si restaurante,saloane de beletza,taxiuri particulare. Taxiuri.In special masinile americane din anii 50-60.Stau de vorba cu proprietarul unei astfel de bijuterii.Imi spune ca i s-au ofreit US$ 40.000 pentru ea.-Dece n-o vinzi?.-Am dat-o cu chirie si-mi aduce cateva $ sute lunar fara sa misc un deget!. Din ianuarie 2012 totzi Cubanezii primesc pasaport in 2 saptamani si pot calatori "unde vrea muschii lor".Bani sa aiba!.Cateva luni in urma am ramas uluit.Grup de Cubanezi in vacantza la hotel de 4* in Cabo San Lucas in Mexico!.Trai neneaco!. Vacantze in Cuba.Poate cele mai rezonabile privind conditziile si pretzul.Majoritatea hotelurilor sunt ale unor companii Spaniole,Mexicane,Portugheze,Canadiene.Plajele printre cele mai bune din toate insulele.Republica Dominicana si Coasta Maya,poate ceva mai aranjate. Saracie in Cuba.Inca exista.In multe insule si mai ales in America Centrala sunt zone unde saracia domina.Si aia nu ie comunisti!. Gata.Cred ca pe la sfarsitul lui ianuarie ma duc in Cuba sa scutur putzin zapada Canadiana. P.S.Abea astept ca pe la anul sa-i intalnesc pe "gringos" pe plaje in Cuba si sa le ascult parerile.

    la Stire: Obama saluta reluarea relatiilor cu Havana: Nu ne ajuta sa impingem Cuba catre colaps
    Presedintele american Barack Obama a vorbit, miercuri, despre reluarea relatiilor diplomatice cu Cuba, dupa mai mult de jumatate de secol. "Nu cred ca putem sa continuam sa facem acelasi lucru de mai mult de cinci decenii si sa ne asteptam la un rezult...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii