Popor necredincios si indaratnic !!

  • „0, neam necredincios şi îndărătnic! Pînâ cînd voi fi cu voi!”IIsus Hristos Mă ruşinez să spun cîte rele suferă – bărbaţi şi femei – din pricina beţiei şi a îmbuibării; o las pe seama conştiinţei acelora care cunosc, pe propria lor piele, relele acestea. Ce poate fi mai ruşinos decît o femeie beată sau numai ameţită? Cu cît vasul e mai slab, cu atît şi naufragiul e mai mare, fie că e femeie liberă, fie că e roabă. Femeia liberă se face de rîs în faţa cetelor ei de roabe; roaba iarăşi la fel, între roabe. Şi fac – şi una şi alta – să fie hulite de oamenii fără de minte darurile lui Dumnezeu. Cînd se întîmplă astfel de beţii, aud pe mulţi spunînd: „Să nu mai fie vin”. Ce nesocotinţă! Ce nebunie! învinuieşti darurile lui Dumnezeu pentru că păcătuiesc alţii? Aceasta însă e curată nebunie! Nu-i vinul de vină, ci neînfrînarea celor care se folosesc rău de vin. Spune, dar, „Să nu fie beţie! Să nu fie îmbuibare!”; dar dacă spui: „Să nu fie vin!”, vei spune, păşind înainte puţin cîte puţin: „Să nu fie cuţit!”, din pricina ucigaşilor; „Să nu fie noapte!”, din pricina hoţilor; „Să nu fie lumină!”, din pricina clevetirilor; „Să nu fie femeie!”, din pricina desfrînărilor; şi, ca să spun pe scurt, ai desfiinţat tot ce e pe lume. Om sarac O paine de 1leu,zilnic, exista daca cauti, pentru fiecare Ca Domnul nu vrea sa vada ce El creat-a,astazi moare Multi nu nu vor doar o paine si viseaza la caruta cu desagi Si cand e plina se intreaba : -Oare, sunt moi acesti posmagi?

    la Stire: Romania, in greva. Vezi cine a protestat (Video)
    Pensionari, cadre didactice, angajatii din sanatate si cei din administratie au intrat in greva, luni, iar pana pe la orele pranzului au iesit in strada sa-si strige naduful in fata masurilor de austeritate planuite de Guvernul Boc. Sindicatele din inv...
    Arata cele 2 raspunsuri la acest comentariu
0 comentarii