Vezi comentariul la care s-a raspuns

Rioja por la salud......

  • Stane, Bill Clinton (asa gagicar cum a fost el) a fost singurul presedinte american care a vrut cu adevarat pacea intre israelieni si palestinieni si un stat pentru palestinieni. Aproape cu fortza i-a convins pe Arafat si Itzak Rabin sa semneze acordul de la Oslo,ceva de dimensiuni cu adevarat istorice. Arafat si Rabin au primit premiul Nobel pentru semnarea acestui acord dar au si platit cu viatza fiecare fiind asasinat de ai lui (si intre palestinieni sunt multzi care nu vor pacea cu niciun chip deoarece pacea inseamna ca ei sa dispara....ma refer la Hamas ). Apopi a venit 9/11 si treaba cu tratatul de la Oslo a cazut balta.Poate ca 9/11 avea ca scop tocmai blocarea procesului de pace si poate ar trebui sa ne intrebam serios cui i-a folosit aceasta inghetzare a procesului de pace? Recent un numar de peste 100 de generali in rezerva israelieni-fosti membri ai MOSSAD si Tsahal au trimis o scrisoare premierului Netanyahu sfatuindu-l sa faca pace cu palestinienii si sa permita crearea unui stat palestinian. Nu cred ca se indoieste cineva de loialitatea acestor generali fatza de statul Israel?! Problema e al naibii de complexa dar liniste Israelul nu va avea atâta timp cât nu vor pace cu vecinii lor. Cât despre tine, daca stai bine cu tensiunea, mai bine, umple un pahar de Rioja si bea-l pentru sanatatea ta si a mea.

    la Stire: Franta recunoaste Palestina - Vot istoric in Parlamentul de la Paris
    Parlamentarii francezi au votat, marti, pentru recunoastea statului Palestina, Franta fiind astfel a doua tara occidentala care recunoaste acest stat, dupa Suedia. Au fost 339 de voturi pentru o motiune simbolica privind recunoasterea Palestinei si 151...
0 comentarii