Vezi comentariul la care s-a raspuns

@m.omiduta...exagerezi...zau...

  • ...uite si eu te socotesc pe tine foarte culta in sensul ca ai o baza de date despre viata(sisteme,ideologii etc..) foarte dezvoltata similara cu mine. Difernta dintre noi o face doar "metoda" de a tria/selecta cumulul de informati,cunostiinte..asta deoarece multe sunt corecte in aparenta dar false in realitate(sofismele), vreau sa spun, "cineva" are tot intersul ca lumea "dezmetecita"sa o incurce cu informatii si cunostiinte contradictorii ori partial adevarate. Deci tu esti cam credula si mai putin pragmatica/realista,eu ca sa depasesc aceasta "bariera" m-am apucat si am invatat temeinic Logica/Principiile Logici si importanta acestei Nobile Stiinte in actul de gandire sanatos...(am fost si eu un mare habotnic credul si prost a dogmei)...mare filozofie... ...om cult=om care gandeste si analizeaza informati,cunostiinte doar prin prisma Principiilor Logici respectate,adica...de exemplu,daca apare o contradictie logica in atare problemuta si nu poate fi inlaturata acea enuntie, teza,politica,biblie etc...e falsa si tot asa..prin principiile logici trecand ca sunt 4 ajungem la principiu Ratiunii Suficiente... PRINCIPIUL RAŢIUNII SUFICIENTE Presupune că pentru a accepta sau pentru a respinge o propoziţie trebuie să dispunem de o raţiune suficientă sau, altfel spus, de un temei satisfăcător. ORICE PROPOZIŢIE ARE UN TEMEI – reprezintă reflectarea în plan logic a relaţiei de cauzalitate proprie realităţii obiective: aşa cum în realitate nu există nici un obiect sau fenomen fără o cauză, tot aşa, la nivel raţional, admiterea sau respingerea unei propoziţii are la bază un temei. 4 temeiuri are.... ...Nici necesare,nici suficiente Necesare, dar nu şi suficiente Suficiente, dar nu şi necesare Necesare si suficiente. Cat despre afirmatia colegului, @globedreamer:Pe mine m-a piedut cand a zis de "Presedintele Rationalist si Demn"...sper sa se regaseasca si sa inteleaga din cele enuntate mai sus...ce a stat la baza acelei afirmatii...in fapt..Ratiunea si demnitatea fiind surori gemene, a caror Mama este Dreptatea..ce e asa de complicat!? Desigur sunt impotriva "ratiilor" irationale,unii pleznesc de bunastare datorita autoantitularii ca, "proprietati" ai Terrei si pe munca altora iar alti pleznesc de saracie deoarece salarile decente diminueaza profitul iar pe de alta parte asa cere dogma..saraci si bogati...dezarmonie sociala...pardon...

    la Stire: Alegeri in R. Moldova: Ghimpu e dezamagit de prezenta, Lupu e optimist LIVE
    Alegerile parlamentare din Republica Moldova s-au desfasurat, duminica, fara incidente notabile. Scrutinul are o miza istorica uriasa. Alegatorii vor decide daca tara continua parcursul european sau isi intoarce fata catre Rusia. In plus, viitorii parl...
0 comentarii