Vezi comentariul la care s-a raspuns

realitatea...

  • ... eceva mai criticabila, in fapt. Inteleg ca v-a convenit finantarea prin Proiectul Nucleu, dar acesti bani publici au fost in mare parte (nu chiar in totalitate) risipiti pe o productie de "stupid papers"; doar o mica parte au mers pe productia de articole "de prestigiu", aducatore de "vizibilitate". Dar... vizibilitatea cui ?? In fapt, bani publici au fost cheltuiti pentru a mari vizibilitatea unor PERSOANE (fiindca altfel nici nu se poate; asa-i in lume) si fara vreun alt folos pentru poporul platitor de impozite. Cazul proiectului descris de interview-ul de fata este o "exceptionala exceptie". In general oricat de publicabile ar fi rezultatele cercetarii romanesti, ele aduc un aport aproape zero la progresul societatii. Nici macar selectia profilor univ nu se face pe baza aceasta, ceea ce ar aduce, cat de cat, un beneficiu public (stim bine de ce nu se face si cine a desfiintat-o)! Pana la urma, in Romania exista prea multi cercetatori si prea putina legatura a activitatii lor cu realitatea "din teren". Cel mai grav: nu exista EVALUARE severa a valorii rezultatelor (publicabilitatea este prea putzin !) si nici competitie reala (in interesul tarii, cu tot "aportul" evaluarii de catre straini). Si, mai grav, s-au cheltuit fonduri publice foarte mari (completate de prostia UE, da, prostie!) pentru aparatura performanta,scumpa si de top, dar pentru exploatarea careia sunt promovati tot membrii familiilor (sau "famigliilor", daca vreti). Aparatura se va devaloriza rapid, iar folosul (public) va consta intr-o vizibilitate a catorva persoane. A venit vreo firma serioasa sa "cumpere" aceste rezultate (cu toata multimea de "inventii" sanctionate de OSIM) pentru aplicare in economie ?Daca cunoastei exemple, le astept cu nerabdare. Capitlismul, in general si economia bazata pe cunoastere, in special, nu se realizeaza asa. Trebuie facute schimbari radicale si dirijata cheltuirea banului public pe alte principii de finantare. Nu spun ca guvernul actual e capabil sa faca aceasta reforma profunda (cu un plagiator indubitabil si un om fara vreo realizare profesionala remarcabila, ambii in componenta Guvernarii) ! Si inca ceva: acest domn venit din USA nu ne spune ca numarul de proiecte ce pot fi depuse la National Science Foundation este LIMITAT per institutie (!!). Unde Dumnezeu s-au vazut sute/mii de proiecte finantate public doar pentru vizibilitate ? Si nu e singura aberatzie. Selectia tinerilor pentru promovare se face evident antiproductiv in RO, ceea ce ne asigura un viitor la fel de "luminos". Dumnezeu sa ne aiba in paza, fiindca numai EL nu poate fi pacalit, spre deosebire de UE, care da tot mai mult in gropi de desteapta ce este. In fapt, se incalca principii fundamentale ale capitalimului, care nu pot sa nu se razbune.

    la Stire: Comunitatea cercetatorilor din Romania a invatat sa plece capul Interviu
    Aproximativ 2.000 de directori de proiect si circa 6.500 de cercetatori sunt direct afectati de intarzierea cu care, mai bine de un an, Guvernul treneaza finantarea proiectelor declarate castigatoare in competitiile din 2012. Angajamentele luate in fa...
0 comentarii