este intristator...

  • ...sa vezi cum se reped sa-si exprime frustrarile si prostia agresiva tot felul de postaci, in legatura cu realizarile acestei tinere de succes. O fi evreica ? Ei, si ? Nu s-a format in Romania ? Nu in Romania isi are rudele ? De ce faceti comparatii cu alte prsonaje de origine evreiasca ce ne-au lasat o trista amintire ? De unde atata frustrare agresiva si distructiva ? Cum, de unde... din lipsa de caracter, de eativitate si de spirit constructiv, specifice, din pacate, prea multor rrromani verrrzi ai Romaniei contemporane ! (pentru clarificare, subsemnatul nu sunt evreu, ba chiar sunt succesorul a 3 generatii de preotzi ortodocsi romani). Cat despre sfaturile date celor ce ar dori sa emigreze in USA, ele sunt de un coplesitor bun simtz.De unde stiu asta ? Am lucrat un an in USA, in mediul universitar si am aflat care sunt "provocarile" vietzuirii permanente acolo. Ca urmare, acuma, cad am posibilitatea reala de a obtine green-card-ul si a reveni acolo, am ezitari bine inemeiate in legatura cu posibilitatea de adaptare acolo. Nu e o gluma sa traiesti intr-o societate unde competivitatea creatoare conteaza in primul rand, iara nu talentul milogelii si al cersetoriei,larg exploatate de romanii verrrzi prin Europa. In USA nu merge asa, iar americanii sunt depin indreptatiti sa ne refuze ridicarea vizelor; ei traiesc in realitate, iar noi ii presam cu nerusinare, in loc sa corectam ceea ce e de corectrat in modul nostru de a fi. Si inca ceva; ca sa lucrezi "cu" Zoia Ceausescu era de-ajuns sa fii un matematicn f. bun, care sa aduca glorie numelui fostului INCREST. Atata ! Orice insinuare este, iarasi, o dovada de frustari penibile. Romani, ma adresez voua tot ca roman, nu asta e calea apararii demnitatii noastre ationale, ci e mai degraba calea sigura de a ne face de rusine in lumea civilizata, la ale carei bogatzii ravnim, totusi, cu totii !

    la Stire: Comunismul si experienta emigratiei, prin ochii unei romance stabilite in SUA
    Orice fuga in afara granitelor era considerata in Romania anilor '80, ca de altfel si in celelalte tari din spatele Cortinei de Fier, o mica infrangere a comunismului si, totodata, o tradare de tara. Matematicianul Henri Moscovici lucra la acea vreme ...
0 comentarii