chiar asa ?

  • Sunt dezolat ca trebuie sa recurg la un limbaj care-mi repugna in general, dtunci cand se gaseste cate-un ziarist, in lipsa de subiecte si inspiratie, care sa reproduca ceea ce (zice el) spune o presa (belgiana!) care nu a stralucit niciodata prin pertinenta analizelor fenomenelor externe (stiu bine ce vorbesc, am trait ani buni acolo), imi vine sa zic, din nou, ca jurnalistii romani sunt niste gashte dotate cu pix. As avea doar o singura intrebare: de ca indragesc romanii atat de mult ideia din "cum nu vii tu, Tzepesh doamne..." ? Fiindca si in constiinta lor doar un "dictator" poate sa combata, eficient, coruptia, hotia, diletantismul etc. etc. ce domnesc in Romania. Si chiar asa este, dovada: timidul inceput al functionarii Justitiei si invershunarea majoritatzii de guvernare (si de legiferare) in a supune Justitia comenzii lor politice exclusive. De ce oare ??? Cine nu vede ca singurul sustinator adevarat al reformelor institutionale profunde in Romania este Basescu, acela ori e prost facut gramada, ori un milog fara speranta, ori un partash la hotziile guvernarii. N-o fi Basescu o "lumina" a secolului, dar e singurul care apara interesul natzional si asta nu-i putzinlucru. Iar ziaristii belgieni (daca-or fi chiar asa) habar n-au de felul cum se pun problemele "democratiei" intr-un spatiu in care a domnit comunismul cel mai abject in vreme ce biata lor tara a fost mereu protejata de o gramada de factori: monarhia, interesele puterilor europene in pastrareatatii ei si altele asemenea. Jurnalistii belgieni sunt niste copii cam prostutzi, care discuta despre lucruri pe care le vad prin ochelari cu dioptrii nepotrivite. Nu e cazul cocmai pe ei sa-i luam drept "far calauzitor"; atitudinea adevaratilor responili politici europeni mi se pare mult mai de incredere.

    la Stire: Presa din Belgia: Basescu, ultimul dictator al Europei
    Dupa aproape 25 de ani de la caderea comunismului, inca se mai aud strigatele disperate pentru libertate ale oamenilor care protesteaza in Europa, scrie presa belgiana. Saptamanalul New Europe da exemplu situatia din Romania, membra a Uniunii Europene ...
0 comentarii