care-o fi adevarata valoarea d-lui Johannis ?

  • Iata intrebarea pe care nu o pune nici-un ziarist. Se vehiculeaza poncife de genul "neamtul care fac treaba bine" sau "primarul care a gospodarit in maniera-model orasul transilvanean etc. Nu cred, ca sibian, ca meritul principal pentru aceste realizari apartine persoanei Johannis, ci, poate, componentei germane a Consiliului municipal si chiar sibienilor romani insisi, car sunt evident mai gospodari (prin imitatie si educatie) decat romanii din alte provincii ale tarii. Sigur ca daca consilierii locali PSD ar fi avut cuvantul hotarator, orasul nu s-a fi dezvoltat atat de repede, dar pana la urma tot asa ar fi aratat si fara Johannis. Raman alte fapte, proprii persoanei Johannis, de care nu intreaba nimeni, fapte grave, in legatura cu care eu nu cunosc solutia finala, dar ca alegator din Bucuresti si din Romania as vrea sa stiu mult mai multe. E vorba de implicarea familiei Johannis in cumpararea, ieftin, a unui imobil central din Sibiu, prin utilizarea unor acte de mostenitor false. La un moment dat s-a spus ca Justitia a condamnat pe notarul care a falsificat actele si ca (sic!) daca au fost folosite acte in neregula in aceasta afaceare vinovata este doar sotia d-lui primar, care este romanca si, deci, inclinata spre "nereguli" de acest fel. Domnul primar nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase ! Am cazut astfel, in cel mai non-ardelenesc balcanism. Apoi, o taranca dintr-un sat din Marginimea Sibiului s-a plans de tratamentul dispretuitor ce i s-a oferit de "neamtul cel civilizat" atuni cand a dorit sa stie de soarta nepotului ei, dat in adoptie internationala cu ajutorul familiei Johannis. Se pare ca nici pana astazi batrana bunica (daca mai traieste) nu a aflat ce s-a intamplat cu nepotu-sau. Vi se par acestea fapte demne de un vice Prim Ministru al unui guvern european ? Mie, hotarat, nu. De ce nu ancheteaza nimeni aceste fapte serioase, inainte de a trambitza cat de potrivita este aceasta persoana ca sa conduca soarta Romaniei. Nu mai adag atitudinea aroganta a d-lui Primar, despre care se spune ca dava vrei sa-i ceri o audienta, trebuie sa faci cerere la Cabinetul d-ni Merkel, precum si neasmnuita aroganta de a declara ca d-lui vrea sa fie, in contiuare si prmar al Sibiului (autosuspedat... ce *** mai e si asta ??). Eu, ca cetatean locuitor in Romania si in Bucuresti, ma simt deplin indreptatit sa primesc raspunsuri clare si bine fundamentate la TOATE aceste intrebari. Stiu, insa, ca nu le voi primi,asa cum nici politicienii PSD nu au raspuns vreodata la asemenea intrebari serioase. In concluzie, sa vedem mai intai FAPTELE remarcabile cu care d-l Johannis trebuie sa ne convinga ca dovada a unor calitati de bun gospodar al TZARII si abia apoi sa cadem in prostratzie in fatza "neamtului care face treaba bine". Intai sa vedem treaba facuta de el insusi si exclusiv datorita meritelor personale. Pana atunci, insesi asocierea cu un palavragiu nefacator de nimica preum d-l "liberal" Crin Antonescu ridica mari semne de intrebare.

    la Stire: Bun venit la Bucuresti, d-le Iohannis! Va fi fascinant! (Opinii)
    Cine spera ca Victor Ponta va incepe sa sufle flacari pe nas de la Soci la auzul vestii despre demonstratia de forta a lui Crin Antonescu a ramas probabil dezamagit. Dar o asemenea reactie nici nu era de asteptat. Nu pentru ca dl. Ponta nu ar fi percep...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii