Interviu cu doamna Sulfi

  • - Bună ziua doamna Sulfina, de la săptămânalul Casei de Dansuri, Maniere Elegante şi Prajituri de Casă suntem. - Cu siguranţă, bună ziua! Cu siguranţă am auzit de revista dumneavoastră, o citesc (sanchi, nici nu există) cu mare plăcere! - Cine v-a pus numele Sulfina? - Cu siguranţă nu aveţi de unde şti, dar când m-a făcut mama, adică m-a născut, eram rigidă rău şi galbenă la faţă. Şi atuncea văru Vergil, care avea harfe de naturalist, i-a zis lu mama mea şi lu tăticuţu meu că se ezicstă o floare de piatră tare ca mine şi galbenă care se cheamă sulfină. Cu siguranţă tăticuţu s-a uitat în gură la neisprăvit şi cum era cam afumat, dăcât a pus botu la ce-a zis Vergil cum se zice. De aia mă şi trag spre mediu, cu siguranţă de la sulfină mi se trage. - Aham, spuneţi-ne, cu ce impresie aţi rămas după congresul partidului pede? - Cum să vă zic... - Cu vorbele dumneavostră... - Aşa, cu siguranţă a fost o manifestare reuşită, lista care trebuia votată a fost distribuită democratic, la toată lumea din toate judeţele ţării noastre, celor din afara ţării şi celor trecuţi la cele veşnice dar care, cu siguranţă, vor vota cu noi la alegerile viitoare. - Bine, dar de ce a fost nevoie să distribuiţi lista şi celor care sunt în străinătate şi nu sunt membri de partid, sau morţilor care nu mai au cum să voteze fiindcă sunt morţi. - Cu siguranţă că-s morţi, dă-i în morţi' lor, Doamne iartă-mă! Este vorba despre un exerciţiu pe care domnul preşedinte Traian Băsescu, cu siguranţă un om mai priceput ca noi, i l-a dat spre rezolvare domnului Brânză, pe motiv că acesta n-a făcut peteapeu în liceu şi-şi pierde vigilenţa. Cu siguranţă aţi observat că la alegerile prezidenţiale am avut dăcât 90 de mii de voturi la care domnul preşedinte aştepta cu siguranţă peste 200. Atuncea şi exerciţiul dat lui William Brânză se esplică. - Pardon, se es cum? - Plică. - Cum se es plică că aţi fost realeasă preşedintele femeilor de la partidul pedeleu? - Cu siguranţă sunt bună, cu siguranţă a vorbit şefi' între ei la un pahar, adică şefu' mic, nea Silvian, şi cu şefu' mare, dom' preşedinte care amândoi crede că am competenţe în domeniu' munci', că d'aia stau la muncă 8 ore pe zi la Ministeru' Munci', şi că am şi competenţe pă problematică dă femei. - Doamna Sulfina, cu ajutorul cărui divais cuplează curentul la tabloul electric? - Cu siguranţă, nu ştiu, nu e domeniul meu! - Doamna Sulfina, sunteţi bătută în cap, nu ştiţi nici măcar atâta lucru? - Cu siguranţă, mă jicniţi, zău! Ştiţi dumneavoastră? - Da! Cu siguranţă!

    la Stire: Sulfina Barbu, despre greva USL: Visul lui Antonescu, sa chiuleasca si sa se laude cu asta
    Ministrul Muncii, Sulfina Barbu, spune ca greva parlamentara initiata de USL este, de fapt, implinirea unui vis mai vechi al lui Crin Antonescu, care intotdeauna si-a dorit sa chiuleasca de la Senat, dar si sa se laude cu asta. "Imediat ce au aparut pr...
0 comentarii