Dna Ene,pres.Basescu a demonstrat ca un presedinte patriot,curajos

  • si inteligent,poate juca un rol decisiv in viata politica a tarii in pofida aberatiilor unei constitutii plina de contradictii fundamentale. Consolidarea statului de drept si a independentei justitiei,i se datoreaza lui Basescu in mod decisiv! Evident,a urmat reactia mafiei transparticine care a orchestrat sub bagheta puscariasului-turnator Voiculescu doua lovituri de stat anti constitutionale pentru indepartarea presedintelui justitiar! Basescu a iesit invingator in ambele! Schimbrea "stilului"este o operatie de cosmetizare binevenita dar neesentiala! Este diferenta intre forma si continut! Am si eu impresia ca ,in ciuda calmului in exprimare,Iohannis nu este o plastilina pe care o poate framanta oricine cum ii place! Dar ii sugerez lui Iohannis a-l consulte pe Basescu in problemele esentiale,lasand la o parte orgoliile personale in interesul misiunii cu care a fost investit de romani!! Sa nu uite ca va continua sa se confrunte cu mafiile centrale si baroniale puse pe jaf , mai ales prin maniplarea unui parlament "cel mai corupt din lume",pana cand vor avea loc noi alegeri,speram anticipate! Iohnnis nu este pregtit sa e lupte cu carcatita damboviteana cum este comandantul de super-tank! Deja o aud pe dna Gorghiu ca va schimba felul de politica! In ce sens? Iohannis,va fi "basist"indifrent daca vrea sau nu! Esenta basismului au fost si vor ramane trei coordonate: -Euro-atlantismul -apararea statului de drept -apararea independentei justitiei Poate Iohannis sa renunte la unul din aceste pricipii fundamentale "basiste"?Teo

    la Stire: Vrem ca presedintele Iohannis sa conteze sau nu? (Opinii)
    Sustinerea explicita si decisiva a lui Klaus Iohannis pentru Alina Gorghiu - sustinere care, de altfel, cred ca a si rasturnat toate socotelile valabile cu 24 de ore inainte de alegerea copresedintelui PNL, incepand cu retragerea din cursa a lui Teodor At...
0 comentarii