Hooligans

  • Cum au fost "educati" huliganii in Anglia.... Dupa finala CCE de la Bruxelles din 1985, cind in timpulmeciului Liverpool-Juventus Torino au murit 39 de oameni in urma bataii generale pe care au provocato suporterii englezi, guvernul englez a decis sa se implice si sa elimine violenta de pe stadioane si din afara lor. De ce si din afara stadioanelor? Multe din luptele intre hooligans aveau loc dupa meci in locuri prestabilite sau la intilnirile intimplatoare de pe strada, in mijloace de transport , circiumi. Cum a procedat guvernul condus la acea vreme de Margaret Thatcher? Prezenta masiva a politiei pe stadioane, urmarirea suporterilor turbulenti in afara stadioanelor de politie inclusiv cu agenti calare. Suporterii identificati ca violenti erau amendati sau chiar condamnati la inchisoare si li se interzicea accesul pe stadioane si in preajma lor. Si scenele care au putut fi vazute la Steaua-Rapid in care jandarmii au fost brutali cu suporterii stelisti au fost lucruri banale timp de aproape doi ani pe si in afara stadioanelor englezesti. Interventiile brutale ale politiei engleze au fost criticate de presa si de o parte a politicienilor englezi. Dar criticile sau rarit in timp cind s-a constatat ca masurile dure ale guvernului dau rezultate. Astazi fenomenul Hooligans are foarte rare momente de rabufnire, dar numai in afara stadioanelor. Si precum se poate vedea la tv la meciurile din Premier League sint prezenti ca spectatori parinti insotiti de copii, bunici cu nepotei, femei. La cite din meciurile ligii lu' mitica putem spune ca pot sta linistiti pe stadion copii, femeile...? Cit despre scandarile vulgare si injuraturile galeriilor ce sa mai vorbim! Oare vom putea sa mergem cu copii de mina la un meci de fotbal in Romania? Un tinar va mai trebui sa aiba curaj sa-si invite prietena la meci?

    la Stire: Opinii: Suporter intr-un stat politienesc
    Imaginile vazute de o lume intreaga joi seara, cand un grup de aproximativ 400 de oameni este evacuat din tribune in acompaniamentul bastoanelor de cauciuc, a bocancilor si a nelipsitelor "capace" aplicate de bravii aparatori ai legii, intregesc imaginea ...
0 comentarii