Am inceput deja sa ma satur

  • ...sa tot aud magaria asta cu "independenta justitiei". La noi, justitia nu e independenta pentru ca asa e definita ea, prin lege, sa se intersecteze cu factorul politic, ca daca ar fi independenta presedintelui i-ar fi oprita intrarea la usile CSM, nu ar avea nici macar dreptul de a fi prezent in sala, darmite rol in alegeri... Dar sa lasam tampenia asta deoparte. Isi pune cineva problema ce inseamna independenta fara responsabilitate? Se face ceva cu procurorii care au nenorocit cariere? Sau cu cei care au bagat nevinovati in puscarii ? Sau cu tergiversarea cauzelor la nesfarsit ? Iti pun o pusca in mana tie, ceatateanule X, si iti spun: "poti sa impusti pe cine vrei tu, esti inamovibil si nu dai socoteala in fata nimanui!". Nu te-ai apuca sa-i impusti pe toti de care nu-ti place? Justitia nu poate si nu trebuie sa fie independenta pana cand nu e responsabila! Pana cand nu stie procurorul ca e dat afara daca un nevinovat face puscarie, pana nu stie instanta ca e responsabila, nelimitat si in solidar, pentru sumele obtinute de pagubiti la CEDO! Atunci sa vorbim de independenta justitiei! O justitie independenta si iresponsabila e o justitie mercenara! Nu mai raspunde niciunui factor politic sau de alta natura (moral de exemplu) , si devine ea insasi noul factor politic, prin presiunile pe care le poate pune asupra membrilor Legislativului sau Executivului. O justitie mercenara isi alege clientii dreptatii pe baza de licitatie : cine da mai mult castiga procesul!

    la Stire: Invitatii Ziare.com Stefan Vlaston: Basescu, pretext pentru anihilarea justitiei independente
    "Trebuie sa scapam de regimul Traian Basescu". Victor Ponta minte prost, din ce in ce mai prost. Tot ii da inainte cu "regimul" Basescu, cand, de fapt, se refera la justitia independenta, care a avut tupeul sa-l condamne pe "magistrul" Adrian Nastase. ...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii