Intrari recente

  • Scandal !!!

    Cazul Rosia Montana nu se poate compara cu niciun alt caz, ggen privatizarile petrom sau rompetrol...poate ca Ponta a reusit sa finalizeze litigiul Rompetrol cu brio, dar privind Rosia Montana, lucrurile i-au scapat de sub control si, sincer, m-am saturat de jocul murdar dintre cei doi. Nu ajuta cu ...

    la Stire: Traian Basescu: Ponta e mai putin inteligent decat Nastase (Video)
    Presedintele Traian Basescu l-a acuzat, luni, pe Victor Ponta ca nu isi asuma nicio responsabilitate ca premier, practicand aceleasi eschive ca si predecesorul sau Adrian Nastase, doar ca este "mai putin inteligent" decat acesta. " (Ponta sa mai renunt...
  • Diferenta majora

    Proiectul Rosia Montana inseamna dezastru ecologic, acordul cu Rompetrol nu afecteaza mediul inconjurator. Hai sa facem diferenta clara intre cele doua chestiuni de interes national...parteneriatul cu Rompetrol chiar aduce beneficii importante statului roman. Numai daca ne gandim la faptul ca kazahi...

    la Stire: MRU: Nu s-a renegociat nimic intre statul roman si RMGC Interviu
    Fostul premier, senatorul FC Mihai Razvan Ungureanu, il acuza pe primul ministru Victor Ponta de minciuna in cazul Rosia Montana. Aspectele pe care Victor Ponta pretinde ca le-a renegociat cu RMGC au fost negociate de Guvernul Boc, in frunte cu majorar...
  • @Val ce poveste cu Rompetrol?

    Cand a tacut presa in legatura cu afacerea Rompetrol? Nu e nimic de ascuns in spatele acestui acord. Da, dezacord privind forma memorandumului si...cam atat. Statul si-a incasat datoria de la Rompetrol in descursul anilor, din dobanzile platite catre stat sau din taxele pe care Petromidia le varsa i...

    la Stire: CFR Marfa, pe masa CSAT - Basescu a convocat sedinta pentru vineri
    Presedintele Traian Basescu a convocat pentru vineri sedinta Consiliului Suprem de a Aparare a Tarii (CSAT) in cadrul careia se va discuta privatizarea CFR Marfa. Sedinta, convocata la cererea Guvernului, va avea loc la ora 11:00, la Palatul Cotroceni,...
  • Touche !

    Dar oare de ce se joaca Basescu cu viitorul Romaniei? Ce n-au reusit toate guvernele pana acum a reusit guvernul Ponta. Finalizarea litigiului si un acord avantajos de ambele parti.

    la Stire: Ponta: Atitudinea lui Basescu fata de Rompetrol e doar un joc politic
    Pozitia presedintelui Traian Basescu privind Rompetrol este doar un joc politic, deoarece acesta nu a transmis vreo obiectie la momentul la care Guvernul a promovat prin lege acordul cu KazMunaiGaz, afirma premierul Victor Ponta, adaugand ca, fara acest a...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
  • Bifat

    Kazahii o sa-si atinga scopul. Pana acum au realizat cam tot ceea ce si-au propus si mai mult ca sigur se vor tine de cuvant si vizavi de acordul cu statul roman.

    la Stire: Kazahii care detin Rompetrol, extindere agresiva in Europa pe spatele companiei
    Compania petroliera de stat din Kazahstan, KazMunaiGaz, care detine grupul Rompetrol, vrea sa se extinda agresiv in Europa pe piata de distributie de carburanti si vanzare cu amanuntul, vizand pentru inceput benzinarii, terminale de import si puncte de di...
  • Daca s-a inteles pt 500 de milioane

    de ce n-avem cele 500 de milioane?! hai, Basescule, ca faci gargara...lauda de sine nu miroase a bine!!!

    la Stire: Basescu: N-am nevoie sa ma pregatesc pentru functia de premier, Ponta stie ca sunt mai bun ca el (Video)
    Presedintele Traian Basescu a facut joi seara mai multe declaratii si acuzatii la adresa premierul Victor Ponta si USL. Seful statului a subliniat ca cineva trebuie sa plateasca in fata Justitiei pentru puciul din vara trecuta. De asemenea, i-a raspuns...
  • !!!

    Incertitudinea si jocul acesta politic si pueril care intretine eterna vendeta dintre Basescu si Ponta ii va speria pe kazahi mai devreme sau mai tarziu, isi vor lua jucariile si vor pleca acasa. Iar noi o sa ramanem pe uscat, cu Base la putere si cu investitii pe zero. Super treaba, domnul presedin...

    la Stire: Un nou meci Basescu-Guvern? Jocul politic din jurul acordului cu Rompetrol
    Presedintele Traian Basescu a trimis la reexaminare in Parlament acordul cu Rompetrol, astfel ca tergtiversarea situatiei blocheaza banii pe care trebuia sa ii primeasca statul roman si ridica multe semne de intrebare, mai ales ca insusi seful statului i-...
  • Deputatii PDL

    sunt doar invidiosi ca premierul uselist a reusit sa negocieze aceasta intelegere :)

    la Stire: Cearta la Camera: Deputatii PDL au iesit din sala
    Deputatii PDL au parasit marti lucrarile plenului Camerei, nemultumiti ca proiectul de lege privind memorandumul de intelegere intre statul roman si Rompetrol nu a fost trimis la Comisia de buget-finante. Deputatul democrat-liberal Mircea Toader a ceru...
  • Stop cu negocierile

    Este deja o intelegere decenta. De ce sa ne complicam? Avem totusi in cont 200 de milioane de euro iar fondul de investitii poate insemna un punct de plecare spre o economie fructuoasa. Eu zic ca n-ar trebui sa dam cu piciorul peste un astfel de parteneriat.

    la Stire: Vosganian: Ar putea urma negocieri cu Rompetrol dupa formula "totul sau nimic"
    Respingerea Memorandumului dintre statul roman si Rompetrol de catre Parlament presupune reluarea negocierilor in formula "totul sau nimic", a declarat, joi, ministrul Economiei, Varujan Vosganian, intr-o conferinta de presa. "Daca Parlamentul nu este ...
  • Excelent

    Dupa ce ca platesc mai mult decat pretul pietei pt pachetul de actiuni, mai investesc si 1 miliard de euro in rafinaria de la Navodari. Si cand te gandesti ca rafinariile se inchid peste tot in lume...acordul asta e de bun augur.

    la Stire: Ponta: S-a ajuns la un acord cu Rompetrol in privinta datoriei companiei
    Premierul Victor Ponta a sustinut vineri, la Constanta, ca s-a ajuns la un acord cu Rompetrol in privinta creantei datorate de companie, iar una dintre investitiile importante ar putea fi facuta la rafinaria de la Navodari. Intrebat spre ce domeniu urm...