Intrari recente

  • Depinde . . .

    Parcursul viitor al lui Iohannis depinde in mare masura de acuzatia de incompatibilitate inca nerezolvata juridic . Iohannis trebuie absolvit de Inalta Curte pentru a avea un parcurs firesc ca presedinte al Romaniei . Lasarea in suspensie a cazului sau o sentinta nefavorabila chiar daca nu ar intrer...

    la Stire: Incepe epoca Iohannis. Va reusi presedintele?
    Nu cred ca a existat presedinte al Romaniei de care sa se lege asteptari publice mai mari decat de Klaus Iohannis. Prezenta la vot din 16 noiembrie, scorul naucitor si cota de incredere publica pe care o inregistreaza acum masoara, cred, fidel nivelul ace...
  • O precizare

    Probabil Basescu s-a referit la presa infiltrata masiv cu \'acoperiti\' . Este una din marile calamitati lasata mostenire romanilor de catre regimul sau . Ar fi momentul sa dispara definitiv .

    la Stire: Basescu: In numele democratiei, sa se gaseasca solutii fiscale pentru presa!
    Presedintele Traian Basescu considera ca este esentiala gasirea unor solutii fiscale pentru mass-media, pentru ca doar asa jurnalistii pot fi independenti. "Este esential ca in numele democratiei sa se gaseasca solutii fiscale pentru mass-media, pentru...
  • Zece ani irositi

    Este dificil , extrem de dificil ca Basescu sa poata asterne pe o hartie macar o UNICA realizare personala notabila apartinand celor zece ani de cosmar pentru majoritatea populatiei romanesti . Iar faptul ca \'laudacii\' sai ridicoli sau interesati se vor intrece in continuare a-i atribui merite fal...

    la Stire: La revedere, domnule presedinte Traian Basescu!
    Se incheie o epoca. O epoca grea si complicata, plina de spasme, de crize, de controverse. O numesc generic, fara urma de malitiozitate, epoca Basescu. Cred ca este cu mult prea devreme pentru a o evalua. Suntem prea aproape si o imagine de asemenea di...
  • O posibila coabitare ?

    Faptul ca Iohannis va fi decorativ sau nu depinde numai de premier . Exista lectia istorica pe care i-a aplicat-o Tariceanu lui Basescu in momentul cand presedintele devenise prea apucator . L-a izolat si l-a tinut la lant cativa ani buni guvernand destul de bine fara amestecul inoportun si neprofes...

    la Stire: Vrem ca presedintele Iohannis sa conteze sau nu?
    Sustinerea explicita si decisiva a lui Klaus Iohannis pentru Alina Gorghiu - sustinere care, de altfel, cred ca a si rasturnat toate socotelile valabile cu 24 de ore inainte de alegerea copresedintelui PNL, incepand cu retragerea din cursa a lui Teodor At...
  • Vezi comentariul la care s-a raspuns

    Sa asteptam raspunsul lui Iohannis !

    Un om integru si instruit ar refuza un astfel de cadou otravit pentru a nu deveni un nou parazit pe spinarea romanilor . Vom vedea cum va proceda acest pasionat de imobile multe .

    la Stire: Klaus Iohannis primeste Vila Lac 2
    Presedintele ales Klaus Iohannis urmeaza sa primeasca Vila Lac 2, dupa preluarea mandatului de sef al statului. Guvernul a decis prin hotarare de guvern atribuirea Vilei Lac 2 ca resedinta oficiala pentru Klaus Iohannis, informeaza surse Mediafax. Vila...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
  • Un rau datorat DNA-ului

    Este o rusine si o lucrare impotriva romanilor cinstiti ceea ce a facut acest DNA ani de zile in aceasta speta . Se stia de ani de zile despre uriasele inginerii care au facut posibila scurgerea ilicita a miliarde de lei catre clientii vechii puteri PDL . Pana si Becali a acuzat public aceaste manar...

    la Stire: Efectul DNA in bugetul 2015? Fara despagubiri in urmatorii 4 ani
    Potrivit proiectului de buget publicat de Ministerul Finantelor, Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor nu primeste niciun ban in 2015 pentru plata despagubirilor civile in doasarele depuse la aceasta institutie, propunerea de buget neaco...
    Arata cele 3 raspunsuri la acest comentariu
  • Nimic nou

    Este bine ca s-a cocotat atat de sus . Abia are de unde sa se duca la vale . La fel a fost si cu Basescu . Tinand cont ca votantii sunt cam tot aia . . .

    la Stire: Iohannis, cota uriasa de incredere. Cine e vinovat pentru votul din diaspora - sondaj Avangarde
    Un sondaj recent releva ca presedintele ales, Klaus Iohannis, se bucura de o cota de incredere de peste 70%, in timp ce Victor Ponta este considerat principalul vinovat pentru organizarea votului din diaspora. Astfel, Klaus Iohannis este cotat cu 71% i...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
  • Un gest de apreciat

    Tariceanu a dovedit ca a ramas singura minte limpede de pe scena politica actuala . Este un politician matur , experimentat si curajos care nu se sperie ca Ponta de hoarda agitatorilor securisti cu misiunea clara de a destabiliza tara . Ori tocmai stabilitatea politica viitoare a cantarit in hotarar...

    la Stire: Guvernul disperarii
    Guvernul Ponta 4 pare un guvern al disperarii, incropit cu ce a mai gasit prin debara neridicat sau neurmarit oficial de procurorii DNA si cu o acoperire parlamentara. Guvernul cu care Victor Ponta pare sa se agate de ultima sa carte, functia de premier. ...
  • O slabiciune a lui Ponta

    Kovesi a fost probabil antrenata intr-o actiune premeditata de discreditare a actualului guvern . Cel putin aceasta este singura concluzie inteligenta care reiese daca nu cumva diletantismul si nevoia de imagine personala a sefei DNA ar fi cauza iesirilor sale inoportune total . Ambele variante nu o...

    la Stire: Amatorismul unui buget facut pe genunchi
    Povestea bugetului pe 2015 mi se pare una cel putin despre amatorism. Si asta arunca din start o mare umbra de indoiala asupra viabilitatii bugetului, dar si asupra capacitatii celui care si l-a asumat, adica Guvernul, nu numai de a-l executa, ci si de a ...
  • Criteriul eficientei

    A cerut vreodata onor ministrul de justitie , sau chiar parlamentul daca acesta este figurant , vreo situatie exacta privind activitatea acestui DNA din punct de vedere finaciar in acesti ultimi ani ? Pentru ca una din sarcinile acestui mamut si inert organism este si sa reintoarca mare parte din mi...

    la Stire: Grav atac la DNA! Cum se joaca Guvernul Ponta cu banii
    Ati crezut ca PSD se da pe brazda, nu-i asa? A votat ridicari de imunitati, a respins legea amnistiei si gratierii, a dat afara un corupt, dl Ponta a anuntat toleranta zero la coruptie. Adica ar fi inteles, nu-i asa?, morala votului din 16 noiembrie care ...