Intrari recente

  • Paguba e pentru stat

    Cred ca autorul articolului nu cunoaste mecanismul, asa ca o sa-l prezint eu. Nu bancile sunt cele pagubite ci statul, prin Fondul de garantare pentru imm-uri. Acesta (ca si alte fonduri ale statului) plateste in numele statului roman pana la 80% din creditul dat de banci teparilor; asa se explica...

    la Stire: Mafia din sistemul bancar
    La limita extrema, daca suntem pasionati si credem in conspiratii, s-a spus ca sistemul bancar nu este nimic mai mult decat o retea globala menita sa tina sub control vietile noastre si societatea umana in general. De altfel, adeptii teoriilor conspir...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
  • La pariu......

    ..... ca obtinem 4 puncte ?

    la Stire: Dezastru pentru nationala Romaniei inaintea meciurilor cu Turcia si Olanda
    Victor Piturca are parte de vesti teribile cu doar cateva zile ramase pana la disputele cu Turcia si Olanda. Dupa ce acum cateva zile a aflat ca nu se va baza pe Nicolita, accidentat, selectionerul Romaniei a fost informat joi seara ca nu-l va avea la ...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
  • Trebuie sa-i dau dreptate

    Daca este adevarat ce a aparut in presa, de sapte ani nu s-a finalizat un protocol de impartire a patrimoniului intre ANIF si SNIF, iar recent ministrul Tabara ameninta ca va trage la raspundere pe cei care nu au finalizat inventarierea dispusa de domnia sa (si este ministru de ceva vreme !). Din ca...

    la Stire: Tabara: Nu ma impresioneaza un fluier sau un dangat de clopot
    Ministrul Agriculturii, Valeriu Tabara, a declarat marti, cu privire la protestele sindicalistilor de la imbunatatiri funciare, ca nu va renunta si ca nu se va lasa impresionat de un fluier sau de un dangat de clopot, daca sindicalistii vor sa mentina ace...
  • nedumeriri

    - In presa, oare cine o fi dat informatiile ? - Bine, presedintele a pacatuit, dar adjunctul a fost dincolo de probleme ? Mira-m-as.

    la Stire: Ministrul Tabara l-a demis pe presedintele Agentiei Domeniilor Statului
    Presedintele Agentiei Domeniilor Statului, Radu Mihai Cristescu (foto), a fost demis de ministrul Agriculturii, Valeriu Tabara. "Presedintele ADS a fost demis din cauza unor nereguli constatate in urma controlului efectuat in Agentie dar si in urma uno...
    Arata cele 3 raspunsuri la acest comentariu
  • Exista explicatia ?

    Pai daca USL-ul ia peste 50% din voturi, la ce le mai trebuie sa stea cu mana-ntinsa la maghiari ?!

    la Stire: Ilie Sarbu: USL ii da UDMR-ului o ultima sansa
    UDMR are sansa "pe ultima suta de metri" sa paraseasca guvernarea si sa se alature Uniunii Social Liberale, spune liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu. "Guvernarea e dezastruoasa, tara se afunda pe zi ce trece si UDMR-ul se complace sa stea la guvernare...
    Arata cele 3 raspunsuri la acest comentariu
  • C'asa-i in tenis...

    Probabil ca exista. Nu stiu si nu cred ca atatia, dar cred ca exista. Si mai cred ca sunt dintre cei care-si datoreaza ascensiunea si eventual demnitatile primite, lui Traian Basescu. C'asa-i in tenis ( A se citi: caracteristic natiei noastre ).

    la Stire: Voiculescu: Sunt parlamentari ai Puterii care ar vota maine suspendarea presedintelui
    Vicepresedintele Senatului, Dan Voiculescu, este de parere ca presedintele Traian Basescu nu va sta pana in 2014 in fruntea tarii si afirma ca, personal, cunoaste 20-30 de parlamentari ai puterii care 'maine' ar vota suspendarea sefului statului, dar caro...
    Arata cele 3 raspunsuri la acest comentariu
  • Cine vrea descentralizare ?

    Vedeti dumneavoastra Mediul si Agricultura ca renunta la posturi si la puterea pe care le-o da semnatura pe care o pot pune pe o cerere a unui nevoias ? E nevoie de institutii cu cat mai multi angajati (n-are importanta ca de ani buni nu mai prea au ce face) pentru ca sa poata avea sefi, adica acele...

    la Stire: Sulfina Barbu: regionalizarea se va face dupa alegerile din 2012
    Regionalizarea Romaniei ramane o tema de actualitate a Partidului Democrat Liberal, dar va fi pusa in practica dupa alegerile locale din 2012, a declarat, duminica, pentru AGERPRES deputatul Sulfina Barbu, presedinta organizatiei de femei a PDL. Parlam...
  • Ati uitat farmaciile ?

    Conducerea ministerului sanatatii a blocat (o fi si aici vorba despre... lobby ?!) infiintarea de noi farmacii in mediul urban, motivand ca astfel ar creste cheltuielile cu medicamentele. Bag seama ca respectivele cheltuieli sunt oricum al *** de mari, concurenta intre farmacii nu mai exista, iar si...

    la Stire: Averile din varful unui munte de cadavre (Opinii)
    Ca in fiecare an, in Sanatate apare inevitabil momentul blocajului, cand aflam ca banii, mai multi decat in anii precedenti, au fost deja epuizati integral si sistemul depinde de o rectificare. Rectificare care este insotita de masuri restrictive, la modu...
  • Pe unii i-a facut fericiti

    Este vorba despre lanturile de farmacii si de marii proprietari de farmacii, carora ministerul sanatatii le-a inlaturat orice concurenta, permitandu-le sa faca legea pe piata, in detrimentul pacientilor, obligati sa cumpere doar de la ei.

    la Stire: Daniel Oajdea: Ministul Sanatatii ar trebui remaniat
    Deputatul PDL Daniel Oajdea a declarat sambata ca, din punctul sau de vedere, ministrul Sanatatii, Attila Cseke, ar trebui inlocuit, el reprosandu-i ca nu este eficient nici macar in chestiunile care nu sunt conditionate de existenta fondurilor. "Are p...
  • Obsesie

    Cred ca pentru unii sefi ai AGROSTAR schimbarea ministrului agriculturii a devenit motiv de insomnie. In urma cu vreo trei luni declarau ca va fi asa parjol anul acesta ca ei vor fi nevoiti sa creasca preturile ! N-a fost. Ba chiar vom avea o recolta foarte buna. Da, dar daca domnul Tabara avea la m...

    la Stire: AGROSTAR: Daca Tabara nu isi da demisia, agricultura va falimenta
    Federatia AGROSTAR ii cere lui Valeriu Tabara sa plece de la conducerea Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR) daca nu poate sa faca nimic pentru fermieri, ramanerea acestuia la conducerea institutiei insemnand, potrivit federatiei, falime...