Vezi comentariul la care s-a raspuns

Base putea si poate fi tras la raspundere juridica

  • Sunt convins ca Presedintele are o imunitate mai mica decat orice parlamentar!!! Si cred ca organelle competente, care trebuiau sa-l traga la raspundere judiciara, au tratat si analizat cu superficialitate prevederile constitutionale in legatura cu imunitatea. ARTICOLUL 84, alin. (2) stabileste care este nivelul de asigurare a imunitatii Presedintelui Romaniei: “Preşedintele României se bucură de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplică în mod corespunzător.” La o analiza facuta cu buna credinta si cu o, cit de cata, mica atentie, rezulta logic ca presedintele “nu poatr fi tras la raspundere juridica pentru voturile sau opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului” [conform aplicarii corespunzatoare a art. 72 alin. (1), dupa cum ne cere Constitutia Romaniei]. Deci are imunitate numai si numai pentru atat!!! Ca sa fi avut imunitate totala, cum sustine procurorul Morar, prevederile de la alin. (2) a art. 84, enuntat mai sus, trebuia sa se opreasca doar la formularea: “Preşedintele României se bucură de imunitate.” In idea imunitatii totale, continuarea cu: “prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplică în mod corespunzător”, nu-si mai are rostul. Ca atare prima propozitie ne arata ca presedintele se bucura de imunitate,iar, a doua propozitie ne spune cat de intinsa este aceasta imunitate. “Deci asa si prin urmare” toate procesele in care a fost implicat Basescu trebuiau sa-si continue cursul pana la finalizare!!! De asemenea trebuia sa se ancheteze si infractiunile pe care le-a facut in timpul exercitarii functiei prezidentiale!!! Daca mai adaugam si ocuparea abuziva a Cotroceniului, Basescu e implicat intr-o multime de neregulli pentru care poate fi “tras la raspundere juridica” imediata!!! Cat despre parlamentari, se poate afirma ca au o imunitate crescuta la perchezitionare, retinere sau arestare si respectiv in cazul flagrantului, la faptul ca, “in cazul în care Camera sesizată constată că nu există temei pentru reţinere, va dispune imediat revocarea acestei măsuri” [conf. prevederilor art. 72 alin. (2) si (3), neaplicabile presedintelui].

    la Stire: Statutul parlamentarilor a fost adoptat - vezi ce modificari au fost facute
    Statutul deputatilor si senatorilor a fost adoptat, marti dupa-amiaza, de plenul Parlamentului. Statutul a fost adoptat cu 309 voturi pentru, 21 impotriva si 58 de abtineri. Ca si atitudine de partid, USL a votat pentru, democrat-liberalii s-au abtinu...
0 comentarii