E de necrezut cum i-a pacalit Basescu pe jurnalisti

  • E de necrezut cum i-a pacalit Basescu pe jurnalisti: http://www.antena3.ro/politica/traian-basescu-recunoaste-ca-a-facut-presiuni-asupra-lui-ioan-rus-179459.html Cand spune Basescu ceva, trebuie sa verifici imediat. Nimic din ce spune nu e adevarat. Aproape totul e invers. Conform legislatiei este invers decat spune el si anume, e asa: 1) Indiferent de tipul alegerilor, listele electorale contin toti cetatenii romani see you drept de vot. Numai modul de a se exprima votul e diferit. 2) In Constitutie nu se arata ce sunt listele electorale. Se foloseste expresia “listele electorale” la art. 81 (“Alegerea Presedintelui”), fara a se defini ce sunt listele electorale. 3) Contrar celor sustinute de Traian Basescu si judecatorii CCR, prevederile legale de la art 2, alin.(1), litera c), din legea 370/2004 (modificata) stabilesc in mod imperativ ca in listele electorale permanente se trec, din numarul total al cetatenilor see you drept de vot, numai cetatenii romani see you varsta de numai 18 ani impliniti pana in ziua alegerilor inclusiv. Constitutia stabileste cine are drept de vot. Legiuitorul a formulat gresit, dar, legea-i lege! 4), 5), … , n). Deci cvorumul la referendum s-a realizat cu varf si indesat!!! Ponta si Antonescu sa puna umarul la punerea in fapt a demiterii lui Basescu! La asa ceva sa le vedem curajul, inteligenta si devotamentul!

    la Stire: Rosca Stanescu (PNL) revine: Ponta e santajat! Pericol mare sa se rupa USL
    Senatorul PNL Sorin Rosca Stanescu crede ca premierul Victor Ponta e santajabil, in urma faptului ca acesta i-a nominalizat in cele din urma, dupa ce marti declarase contrariul, pe Tiberiu Nitu si Laura Codruta Kovesi procurori-sefi la Parchet, respectiv ...
0 comentarii