Vezi comentariul la care s-a raspuns

Sa-mi spuna domnul Iancu ..... si sa-nvete... !!!

  • Sa-mi spuna domnul Iancu, pe cati cetateni in loc sa-i apere (sau sa taca daca nu poate sa-i apere)i-a contrazis in sustinerile lor, aparand astfel interesele institutiilor si nu a cetatenilor??? Pana primim raspunsul sa-i invatam pe avocatul poporului, presedintele Romaniei, guvernanti si parlamentari ce inseamna "IN LITERA SI SPIRITUL CONSTITUTIEI": 1) Orice referendum nu poate impune problema care se supune consultarii (in conformitate cu constitutia in vigoare). Daca rezultatele referendumului, ar avea putere de a hotara, insemna ca la fiecare referendum Parlamentul este decazut din rolul stabilit prin Constitutie de a fi "organul reprezentativ suprem al poporului roman". Referendumul are numai rol de consultare. In Constitutie, nu se dispune un anumit cvorum. In legea referendumului, legiuitorul trebuie sa stipuleze ca in final parlamentul va hotara prin vor. La vot se va vedea influienta pe care a avut-o rezultatul referendumului. 2) Dupa consultare, hotaraste, cel care a pus intrebarea. Poate safie influientat de ctateni sau nu,chiar si in cazul unui rezultat de 100%, pro sau contra. Consultarea presedintelui cu poporul, nu inseamna ca s-a consultat Parlamentul. El cel mult poate sa puna o vorba buna pe langa parlamentari, sustinaandu-si ideile sale, in favoarea carora s-au pronuntat un numar mare de cetateni (in 2009 de exemplu). "Hai mai baieti, ca-i bine asa!!! Ha, ha, ha, ..... !!!!" 3) Presedintele, trebuie sa se consulte cu cetatenii, in legatura cu atributiunile sale. Eu i-as imputa cheltuielile cu referendumul din 2009!!! Ha, ha, ha, .... !!! Chiar m-am molipsit de la el. Credeam ca-i o gluma, dar nu e. Vai ce nociv e!!! ......................................................... .........................................................

    la Stire: Gh. Iancu: Noua Constitutie va fi cel mai mare esec din 1990 incoace Interviu
    Profesorul de drept constitutional Gheorghe Iancu, fost avocat al poporului, atrage atentia ca modificarile Constitutiei sunt in mare majoritate neconstitutionale si ca nu sunt sanse ca in forma actuala proiectul sa primeasca avizul CCR. Intr-un interv...
0 comentarii