Vezi comentariul la care s-a raspuns

Testul de mai jos te va revigora

  • Test pentru basisti, USL-isti si nu numai!!! Interpretati corect prevederile de la lit.c) a alin.(1), de la art.1 din Legea 370/2004, referitoare la alegerea Presedintelui Romaniei: ”Liste electorale permanente - listele cuprinzand cetatenii romani CU DREPT DE VOT CARE AU IMPLINIT varsta de 18 ani pana in ziua alegerilor inclusiv.” Observatie: DREPTUL DE VOT este stabilit prin Constitutia Romaniei!!! Variante de interpretarii: A1) Interpretarea lui Traian Basescu care a fost materializata in mod fortat, de judecatorii CCR, in Hotararea nr.6 din 21 august 2012, a Curtii Constitutionale a Romaniei si care a avut rolul principal in invalidarea REFERENDUMULUI: In listele electorale permanente se trec toti cetatenii romani CU DREPT DE VOT de pretutindeni. A2) Interpretarea mea, care am materializat-o in e-mail catre CCR, DENUNT… , PETITII … , la care pana in present nu am rezultate notabile: In listele electorale permanente se trec, din numarul total al cetatenilor romani CU DREPT DE VOT (de pretutindeni), numai cetatenii romani CU VARSTA DE NUMAI 18 ANI (de pretutindeni). Prevederi Constitutionale: “Articolul 36 Dreptul de vot (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv. (2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.”

    la Stire: Invitatii Ziare.com Alina Mungiu Pippidi: Ce nu pricep liberalii
    Ignora cineva ca dl. Fenechiu va fi condamnat? Sansele erau mai mari ca la Adrian Nastase, unde am prezis clar ca va ajunge la inchisoare, atat era de improbabil ca un complet al Curtii Supreme sa rastoarne o decizie luata de alti colegi ai lor. Si daca i...
0 comentarii