Vezi comentariul la care s-a raspuns

USL-ul isi poate realiza promisiunile din campania ...

  • ... electorala numai si numai daca actioneaza la demiterea si in fapt a lui Basescu. De drept el ar trebuii sa fi fost demis, imediat dupa referendum, dar, judecatorii ccr au aplicat gresit prevederile legale , pe care chiar ei le-au impus prin erata. Le-au aplicat gresit cu intentie sau din necunoasterea limbii romane si a prevederilor constitutionale, referitoare la dreptul de vot. Adevarul e ca hotararea luata de judecatorii ccr este plina de incoerenta si prostie cu emfaza. De exemplu, din analiza definitiei listeloe electorale permanente, pentru fiecare tip de alegeri, rezulta clar ca Basescu este ocupantul ilegal al Cotroceniului. Iata definitiile: 1)Alegeri locale (Legea 67/2004): "Listele electorale permanente CUPRIND PE TOTI CETATENII CU DREPT DE VOT care au domiciliul in localitatea pentru care se intocmeste lista." [art.16,alin.(1)] 2) Alegerea Camerei Deputatilor si a Senatului (Legea 35/2008): "Listele electorale permanente CUPRIND PE TOTI CETATENII CU DREPT DE VOT care au domiciliul in localitatea pentru care se intocmeste lista." [art.26, alin.(2)] 3) ALEGEREA PRESEDINTELUI (Legea 370/2004): "Liste electorale Permanente" - listele CUPRINZAND CETATENII ROMANI CU DREPT DE VOT CARE AU IMPLINIT VARSTA DE 18 ANI PANA IN ZIUA ALEGERILOR INCLUSIV." [art.2, alin.(1), lit. c)] Listele electorale permanente se intocmesc pe comune, orase si municipii, dupa caz, si cuprind toti alegatorii care domiciliaza in comuna, orasul sau municipiul pentru care ele au fost intocmite. [art.7, alin.(1)] Definitiile de la punctele 1 si 2 (alegeri locale si parlamentare) stabilesc ca listele electorale permanente "CUPRIND PE TOTI CETATENII CU DREPT DE VOT". Definitia de la punctul 3 (alegerea PRESEDINTELUI),stabileste, insa, ca listele electorale lermanente nu mai "cuprind pe toti cetatenii cu drept de vot", ci, dintre acestia, numai pe cei "care au implinit varsta de 18 ani". Curtii Constitutionale, se refera la aceasta problema si la altele. Am nevoie de mediatizare si de un avocat bun, ca sa pot continua demersul meu. Ma ajutati???

    la Stire: USL, condamnata la dezastru (Opinii)
    In discursul de investire a Guvernului Ponta de la Palatul Cotroceni, din decembrie 2012, Traian Basescu a strecurat o fraza care a ramas infipta in memoria celor atenti la viata politica. "Sunteti obligati, sunteti condamnati sa aveti succes!" le spunea ...
0 comentarii