Vezi comentariul la care s-a raspuns

Chiliman da sfaturi?

  • Nu atât profitul este scandalos, ci ceea ce urmează. Potrivit hotărârii de consiliu local, Dănuţ Ioan Fleacă, directorul general al Direcţiei de Asistenţă a Copilului, a fost mandatat să semneze antecontractul, în formă autentică, de vânzare a imobilului, dar şi contractele de vânzare – cumpărare care urmează a fi semnate în decursul acestui an. Fleacă ne-a confirmat că suma a fost prevăzută în buget şi că contractele de vânzare-cumpărare vor fi semnate în decurs de circa două luni. La următoarea întrebare însă, unde anume se află blocul şi dacă l-a vizitat personal ca să se asigure că întruneşte toate condiţiile, lui Fleacă i-a trecut cheful de vorbă. Ne-a spus că nu el, ci comisia de negociere ar fi vizitat imobilul şi a refuzat să ne spună orice amănut despre blocul Rotary. Ce s-a descoperit? -la cautarea adresei din hotărârea de consiliu – Bulevardul Metalurgiei 32-34..La numerele 32 şi 34 am identificat două blocuri de 10 etaje, dar nici vorbă de locuinţe sociale. Mai mult, niciunul dintre cele 88 de apartamente ale fiecărui bloc în parte nu era liber, blocurile fiind administrate de asociaţii de proprietari fără nicio legătură cu „Rotary Construct” sau cu Ioan Andrei Chiliman, primarul sectorului 1. Cautarile merg mai departe: la adresa din Bulevardul Metalurgieri 32-44 (nu 32- 34, cum scrie în hotărâre) se află doar o tipografie aparţinând unei societăţi controlate de omul de afaceri Sorin Peneş. Este adevărat, gura lumii spun că Peneş s-ar cunoaşte bine cu soţii Rotaru, dar nici vorbă de vreun bloc sau de locuinţe sociale construite în curtea tipografiei de pe Metalurgiei colţ cu drumul Gilăului. La sugestia paznicilor tipografiei ne-am dus câteva sute de metri mai departe, chiar înainte de a întâlni tăbliţa pe care numele Bucureştiului este barat cu o dungă roşie. Acolo am găsit doar un bloc în construcţie care nu putea fi nicidecum, credeam noi, blocul vizitat de comisia de selecţie şi de negociere a preţurilor numită de Chiliman. Cum pe autorizaţia de construire scria că blocul în cauză este construit taman de Rotary Construct iar adresa de pe autorizaţie era Metalurgiei 243, chiar dacă ne aflam pe Drumul Binelui (nu e glumă, chiar aşa se numeşte strada). Intrând de vorbă cu maistrul de şantier sub pretextul că am dori să cumpărăm un apartament în acel bloc, ni s-a spus că apartamentele nu sunt de vânzare deoarece „aici se construiesc locuinţele sociale ale lui Chiliman”. Afacere cu risc „zero” pe Drumul Binelui-ironie???

    la Stire: Chiliman o acuza pe Elena Udrea ca-l face pe Paleologu clovn si apoi da vina pe el
    Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, o acuza pe sefa PDL Bucuresti, Elena Udrea, ca il "sapa" pe Theodor Paleologu, candidatul democrat-liberalilor la alegerile locale din 10 iunie. Chiliman ii cere Elenei Udrea, printr-o scrisoare deschisa, sa ren...
0 comentarii