Reforma Justitiei: procurorii trebuie scosi dintre magistrati

  • Reforma Justiţiei implică o măsură absolut necesară, desigur, prin modificarea articolului respectiv din Constituţie: eliminarea procurorilor din rîndul magistraţilor. Procurorul este avocatul statului şi trebue să fie egal cu avocatul cetăţenilor, să stea în acelaşi rînd de bănci, ca în Occident, unde este democraţie. A doua măsură necesară: introducerea prezumţiei de vinovăţie a magistraţilor. Abia prin modul cum judecă să dovedească bunacredinţă, competenţa etc. Judecătorii care dau sentinţe greşite cu urmări grave (ani grei de puşcărie etc.) să fie împuşcaţi. De aceea, al treilea amendament la Constituţie să fie reintroducerea pedepsei cu moartea pentru asemenea magistraţi, pentru corupţii care fac pagube mai mari de un milion de euro, pentru ucigaşii recidivişti, pentru pedofili, pentru pruncucidere etc. Dacă Uniunea Europeană nu este de acord cu reintroducerea pedepsei cu moartea, să ieşim din U.E. Şi aşa nu avem decît pagube de cînd am intrat în U.E.! Pentru detalii vedeţi aici: http://ro.altermedia.info/general/prezumtia-de-vinovatie-a-magistratilor_8802.html. Oricum, una ca madam Hăineală, fostă Hainal, fostă etc., nu are ce căuta în fruntea C.S.M.! La puşcărie cu ea!

    la Stire: Dar ardeti-i pe rug, doamna Pivniceru! (Opinii)
    Mona Pivniceru e ministru al Justitiei, si asta chiar in minunata Romanie. Ce-si permite domnia ei sa faca in Justitie tine insa de o dictatura "light" din vreo tara exotica. In anii '60. Implicarea ei in Justitie prin contestarea unei alegeri perfect...
0 comentarii