Intrari recente

  • Vezi comentariul la care s-a raspuns

    Baţi câmpii!

    Măi soarepaul (Soare Paul) pune mâna pe carte, mai bine tăceai din Câmpia Panonică şi din tot teritoriul pe care locuiesşte maghiarimea în statul intitulat "maghyar" şi nici prin împrejurimi nu vei căsi nici un milimetru cub de pământ natal maghiar! Ei s-au aşezat pe pământuri care nu sunt ale şi au...

    la Stire: UDMR iese de la guvernare - Kelemen Hunor: Trebuie sa ne recuperam pamantul natal
    Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, le-a transmis, sambata, colegilor sai, la Targu Mures, ca trebuie sa lupte pentru "pamantul lor natal". "Sunt convins ca da, ca am ales calea buna si trebuie continuat pe aceasta cale, chiar daca uneori sunt obstacole ...
  • O carte binevenită pentru iubitorii de istorie a României.

    Cred că este o carte necesară privind istoria României văzută şi de alţii. Titlul original:"The Romanian Battlefront in World War". chiar sunt curios, bunicul meu, despre care mi-am propus să scriu o carte folosindu-mă şi de cele povestite de el,a luptat în războiul balcanic ăn Bulgaria 1912, apoi î...

    la Stire: Romania in Primul Razboi Mondial Concurs Ziare.com si Editura Meteor Press
    Ziare.com si Editura Meteor Press te asteapta in aceasta saptamana sa participi la concursul in urma caruia poti castiga cartea "Romania in Primul Razboi Mondial", de Glenn E. Torrey. Pentru a participa la concurs raspunde printr-un comentariu la intre...
  • Doamna senator este îngăduitoare

    Menţionez că nu am preferinţe politise şi că din 1990 nu am pipeit niciodată când s-a votat orice! Pe mine mă interesează şara şi poporul ei. Am destul de mulţi prieteni şi colegi în străinătate. Nu am verificat ce prevede Constituţia dar asta se poate schimba. Chestia cu 3 luni în şară în ultimile ...

    la Stire: Invatatoarea grevista ar interzice votul romanilor din diaspora: Unii stiu cum mai arata Romania doar din fotografii
    Cristiana Anghel, invatatoarea care a ajuns senator PC dupa ce a facut greva foamei, spune ca romanii din strainatate nu ar trebui sa aiba dreptul sa voteze la alegerile prezidentiale, daca nu au venit in tara in ultimul an. "In 2009 Basescu a castigat...
    Arata cele 2 raspunsuri la acest comentariu
  • Hai să ne trezim!

    Autoarea cu două nume de familie, deci doamnă cu ambiţii, Ioana Ene Dogioiu sa trezit cam târziu pentru că Moise Guran la TVR 1, a prezentat astfel de hărţi de a doua zi după alegeri, deci copiază nu vine cu idei dar de... e autoare. Greşeşte în modul cum gândeşte şi privind concluziile pe care le e...

    la Stire: Cele doua Romanii (Opinii)
    Privind harta electorala a Romaniei m-a trecut un fior. Nu cred ca in 25 de ani am mai vazut o impartire atat de precisa a tarii de-o parte si de alta a Carpatilor. E socant ca niciun judet din Transilvania nu s-a dus cu Ponta si niciun judet din Muntenia...
  • Toţi aveţi dreptate

    Importantă este descoperirea. În privinţa civintlor străine ce pătrund în limba română, acestea au fost decând lumea, slavisme, franţuzisme, rusisme, englezisme dar nu toate prind şi nu toate rămân. Îşi dau nunii importanţă folosindu-le aiurea. Pe mine mă deranjează altceva: nefolosirea diacriticelo...

    la Stire: Statueta veche de 20.000 de ani, din paleolitic, descoperita in Romania
    O statueta din os, veche de 20.000 de ani, a fost descoperita, marti, de arheologi damboviteni in situl Poiana Ciresului din Piatra Neamt, a declarat responsabilul de santier din sit, dr. Elena-Cristina Nitu. Descoperirea are o importanta mondiala, sus...
  • Cred că există extratereştri,

    dar nu ceea ce se vede aici. Seamănă dar nu este şi nu cred. Este o aiureală, umbrele unor pietre, întro poziţie unică la o anumită oră care seamănă cu un individ, ca să nu spun om. Dacă ar di un extraterestru, el de ce nua are propia umbră ca toate celelalte obiecte sau denivelări?

    la Stire: Imagini uluitoare din spatiu: Extraterestru descoperit din intamplare pe Luna? (Video)
    Pasionatii de astronomie gasesc uneori lucruri neasteptate in sistemul nostru solar. Asa este si cel ce arata o inregistrare in care o fiinta pare sa mearga chiar pe suprafata Lunii. In imaginile oferite de programul Google Moon se poate vedea o umbra ...
  • Pentru "Domnius"

    Cred că n-ai citit articolul sau n-ai fost atent."Ca asa e in Tara de ..." se scrie corect "în ţara de ...". "O moneda de acest tip este evaluata la 100 dolari americani valoare de despagubire." şi el a găsit 300-340 deci 30 de mii - 34 de mii de dolari. Dacă nu-ţi convine ţara eşti cetăţean europe...

    la Stire: Cel mai mare tezaur monetar geto-dacic, descoperit la Cacica de un localnic
    Cel mai mare tezaur monetar geto-dacic din Romania a fost descoperit in comuna suceveana Cacica si a ajuns, miercuri, in custodia Muzeului Bucovinei, a declarat directorul institutiei, Emil Constantin Ursu. Este vorba despre 300 de monede vechi din arg...
  • Are dreptate "Rafalle"

    Omul acesta (D.N.) este repezit şi în emisunile "lui" ţipă, beleşte ochii, stă-n fund, în genuchi, în cap; vorbeşte numai el o mulţime de aiureli. E cidat! Dacă a scris asta pe blog va crede că scapă spunând că a auzit asta în Tulcea, dar superficial cum este nu ne specifică unde vrea să meargă acel...

    la Stire: Un prezentator indragit ii face praf pe cei care nu stiu geografie: Sunt tot mai tantalai
    Prezentatorul Dan Negru, care a luat drumul Deltei, nu s-a putut abtine, vineri, si i-a atacat voalat pe romanii care, desi aleg ca destinatie localitatea Sf. Gheorghe, nu stiu ca acolo nu se poate ajunge pe uscat. Asta, desi orele de georgrafie din sc...
  • Pentru "tractoristul"

    În ce priveşte petrolul lor (acum al Irakului de fapt al altora) aveţi dreptate dar în celelalte nu. Este corect că deocamdată (nu ştim peste 25-50 de ani) nu au nimc comun cu valorile româneşti, dar ei nu sunt ţigani (care au aport la unele dintre valorile româneşti, ca ţigani nu ca rromi)cum nu su...

    la Stire: Kurzii din Romania viseaza la independenta: Suntem 42 de milioane Interviu
    In timp ce insurgentii islamisti din Irak aproape bat la portile Bagdadului, kurzii din Romania se uita cu bucurie la ce se intampla in partea de nord, unde poporul lor e foarte aproape sa obtina primul stat kurd. Sunt multi kurzi si in Romania, asa cu...
  • Este o aiureală

    Doamnelor/domnilor din redacţia ziare.com, dacă cititorul deschide "Bancul zilei" vrea măcar să zâmbescă. Faceţi şi dvs. o selecţie că sunt milioane de bancuri. Întrebarea asta cu cinci variante (ciudate) de răspuns nu este nici măcar un banc "sec", este o ciudăţenie, o aiureală lipsită de aport cer...

    la Stire: Bancul zilei - Incepe-ti ziua zambind cu Ziare.com!
    Cum stii daca o femeie e suparata pe tine: 1. E tacuta. 2. Tipa. 3. Se comporta la fel. 4. Se comporta diferit. 5. Te-a omorat. Ti-a placut acest banc? Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Faceboo...