Un articol aiurea

  • în informaţiile căruia nu poţi avea încredere. Autorul (anonim de altfel), cînd a scris aceste 15 rânduri, ori era „ameţit” sau „afumat” ori nu are mai mult de 8 (opt clase). Nu se indică sursa, pare a fi copiat din mai multe articole (surse) fără discernământ. Se trece de la scriind de o casă de 10.000 de ani la un templu de „alături” de 6.000 de ani, apoi de o aşezare şi se fabulează despre urbanism şi clădiri cu o „dimensiune impresionantă” (Deci numai o dimensiune la o clădire sau mai multe clădiri? Care dimensiune?) Autorul/autoarea să-şi ia un concediu fără plată să se plimbe prin zăpadă sau să ne lase de tot, dar la ziare.com nu se poate. Să nu mai vorbim de: asezarea era una inedita „atunci” (aşezările sunt inedite şi acum); migrarea oamenilor „dintr-un loc in altul”; „cresterea plantelor”; „a inceput sa creasca oi pe langa casa lui” „fara a mai merge ... dupa cele salbatice”. Se vorbeste de epoca bronzului acoperind perioade de timp aiuristice. Cât despre comentarii, unii scriu despre popoare care nici nu erau pe acolo acum 10.000 de ani, despre Ierusalimul nu exista pe atunci, despre faptul că omenirea există de 6.000 de ani (Puneţi mâna pe carte superficialilor!). Lăsaţi „Biblia” scrisă acum mii de ani „pe bucăţele” de sute de oameni şi copiatori şi adăugitori, a sute de poveşti şi învăţături din Asia Mică, Egipt şi poate nu numai, ea are alt rost are un alt rost!

    la Stire: Descoperire rara langa Ierusalim - locuinta veche de 10.000 de ani
    Arheologii au facut o descoperire rara langa orasul israelian Ierusalim. Ei au gasit ramasitele unei case vechi de 10.000 de ani, care arata cum s-a facut trecerea oamenilor la asezarile permanente. Locuinta a fost gasita alaturi de un templu vechi de ...
0 comentarii