Germania si premisele adoptarii euro.

  • Ideea unificarii monetare si totodata separarea politicilor economice e dintr-un inceput falimentara. Deci asta era scopul dintru inceput al euro! Acum se forteaza renuntarea la suveranitatea statelor pt. a "salva" euro si piata europeana.... Deja la noi dikteaza un org. care pana acum 4 ani nu-l baga nimeni in seama: fmi. Solutia a avut deja un initiator....Ceausescu a aplicat o solutie extrema dpdv economic...si asta ca sa nu mai depinda de fmi si bm: neconvertibilitatea monedei nationale si izolarea pietei interne fata de restul pietelor. Rezultatul? salariulm mediu era undeva la 100/150 de dolari. Manopera ieftina deci.(in \'90 se traia un an/familie cu cca 1600 de dolari) Asa reusea economia romaneasca ca sa fie productiva: prin spargerea pietelor din america de sud, africa, asia, cu produse la pret de dummping. Cum fac chinezii acum:)) Paralel a redus consumul intern pt. a mari aria produselor exportate. Treaba a mers, si chiar infiintase o banca regionala in contrapartida cu fmi si bm. Acum se vede clar pt. ce a fost impuscat Ceausescu. Romania avea o piata reglata numai pt. intern. Se consumau 99% produse romanesti. Numai asa aveau romanii de lucru. Penuria de produse de pe piata interna ar fi incetat daca Romania ar fi fost expusa unui embargou. Tocmai de aceea se mentinea acea situatie. In caz de embargou, piata interna ar fi absorbit totul facand economia sa mearga la fel de bine,iar viata cetatenilor putea deveni chiar mai buna. :))

    la Stire: Europa devastata de criza se teme de nasterea celui de-Al Patrulea Reich
    Germania plateste cea mai mare parte a ajutoarelor financiare pentru tarile UE ajunse la ananghie. Cu toate acestea, Germania este criticata pentru intransigenta de care da dovada in implementarea masurilor de austeritate, iar cancelarul Merkel este "zbir...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii