Trist .... Dar ce pretentii poti avea de la Irationali?

  • ... Biserica Ortodoxa Roamana nu se rezuma numai la clerul ortododx. Nu confundati clerul, sau mai degraba o parte a clerului cu Biserica Ortodoxa Romana in asamblul ei. E cineva care a intrebat daca a vazut vreun preot/ierarh cumpatat...eu am vazut pentru ca am cautat sincer. Si oameni sinceri, din nefericire sunt f. putini. Pt restul de oameni, care cred ca pot pacali divinitatea, exista clerul "smecher" care promite fara acoperire tot felul de bunatati vesnice. Pt. cineva care cunoaste canoanele Ortodoxe e f. greu ca sa rabde incalcarile , uneori grosolane si fara perdea a unora dintre clerici, insa asta nu trebuie sa ma indreptateasca ca sa critic la gramada, irational sau mai rau, cu intentii necinstite. Nu vreau decat sa va dau exemplul URSS unde, in perioada interbelica, la fel, a fost orchestrata o campanie de presa in timpul foametei. Foamete indusa de nkvd prin confiscarea hranei de la tarani. Tot asa , Biserica era de vina, pt. ca era un bun administrator si astfel au reusit ca sa confiste toate odoarele Bisericii. Bun au reusit, Biserica trebuie sa fie modesta DAR.....dupa marea confiscare, oare situatia populatiei s-a imbunatatit? NU. Deci critica excesiva a BOR fara ca sa tinem seama ca marile tunuri asupra banilor romanilor sunt date de FMI si banca mondiala. Nu uitati ca guvernul boc s-a imprumutat cu 20 mld de la fmi pt. a salva bancile austriece de la faliment. Iar romanii sunt buni de plata... Nu stiu cum gandesc altii, dar e prea batator la ochi...pt. orice flecustet, BOR e de vina. Cine vrea dreptate , egalitate de sanse, trebuie sa lupte pt. abolirea tuturor taxelor impuse. Oamenii au capacitatea de a se organiza, de a fi productivi atunci cand stiu ca o fac pt. banul lor, nu al altuia, in speta statul care e supra saturat de functionari. Nu BOR e originea necazurilor ci o prea ghiftuita si corupta birocratie, care pt. a-si salva avantajele total necuvenite si ilicite, inventeaza noi legi si proceduri numai ca sa mareasca dependenta contribuabilului de stampilele lor, in paralel cu activitatea de cumparare a constiintei populare prin mituirea clerului.... Cine nu vede originea problemei, cine condamna efectele si nu cauzele, nu-l vad sincer preocupat, ci-l vad crunt manipulat de interese straine de interesele romanilor. Atat.

    la Stire: Guvernul n-are nevoie de stiinta. In BOR we trust (Opinii)
    Oricat de fantastica ar putea sa para omului laic modern, realitatea e ca in Romania anului 2013 Biserica Ortodoxa a capatat dimensiuni faraonice si functioneaza ca un stat in stat, dezvoltand afaceri dupa reguli asemanatoare organizatiilor de tip mafiot....
0 comentarii