Intrari recente

  • Vezi comentariul la care s-a raspuns

    MH17

    Pai se pare ca situatia e clara, "ei" stiu cine l-a doborat, dar nu "bate" deloc cu versiunea pe care mass-media "oficila" a incercat s-o impuna timp de trei saptamani de la doborarea avionului. Din cauza asta e liniste de mormant acum in jurul cazului. Inchipuiti-va ce mai vuiet, ce mai freamat ar ...

    la Stire: Angajatii Malaysia Airlines se tem sa mai zboare - multi au demisionat
    Aproape 200 de membri ai personalului de cabina de la Malaysia Airlines au demisionat, in urma celor doua tragedii in care au fost implicate aeronavele MH17 si MH370. In prezent, personalul de cabina numara 3.000 de membri, a spus Abdul Malek Ariff, re...
  • 40.000 de trupe ?

    Stimata dra/dna Diana, daca ar fi vorba de "40.000 de trupe" rusesti, asa cum scrieti dvs. in articol, cu siguranta ca situatia ar fi fost tare albastra nu numai pt. Ucraina, ci pentru toata Europa. Si dvs, ca si multi alti jurnalisti romani, traduceti gresit cuvantul "troupes" din engleaza, care in...

    la Stire: Putin vrea pace cu Ucraina? Rusia face un important pas inapoi
    Presedintele rus Vladimir Putin le-a ordonat trupelor militare aflate in apropiere de granita cu Ucraina sa se intoarca la bazele lor permanente, au anuntat, luni, oficialii de la Kremlin. Miscarea sugereaza intentia lui Vladimir Putin de a rezolva cri...
  • Vezi comentariul la care s-a raspuns

    precizari pentru "profesionisti"

    kott spune " in cazul unui razboi conventional 1 sau doua (nu zic Germania+Franta+ Marea Britanie) state mari europene, matura cu rusii pana la Urali." E foarte posibil, teoretic, numai ca asta nu se va intampla. Cel putin in contextul actual. Interesele Rusiei si a acelor state europene sunt atat d...

    la Stire: Mesajul SUA, dupa ce Romania l-a blocat pe Rogozin
    Insarcinatul cu afaceri al ambasadei SUA la Bucuresti, Duane Butcher, a apreciat ca este incurajator pentru SUA, tara care a impus sanctiuni Rusiei, sa vada ca astfel de sanctiuni au un impact, dupa ce autoritatile nu au permis vicepremierului rus Dmitri ...
  • Parerea mea

    Zice autorul : "Iar cand te afli in vecinatatea unei Rusii aflata in plina expansiune, inclusiv sau mai ales teritoriala, sa o provoci intr-o asemenea maniera este cam cea mai mare prostie diplomatica pe care o poti face. Parerea mea. " Si a mea. Se vede ca autorul cunoaste proverbul chinezesc care...

    la Stire: Iresponsabilii comandanti supremi ai Romaniei
    In caz ca nu ati aflat de la premier, Romania are doi comandanti supremi. Pe presedintele Basescu, iar atunci cand acesta este ocupat cu diverse lucruri, cum ar fi o campanie electorala imorala, daca nu chiar neconstitutionala, pe prim-ministrul Ponta. Pr...
  • In Grecia functioneaza

    Am fost anul trecut in Grecia, dupa o pauza de cativa ani. Stiam ca acolo regula este ca nu primesti bon fiscal nici la restaurante, la pensiuni, magazine, etc. Se pare ca legea cea noua a avut efect, intr-o saptamana s-a intamplat ca la un singur restaurant sa nu primesc bon fiscal, iar preturile a...

    la Stire: Tu ai pleca din restaurant fara sa platesti, daca nu ti se da bon? Sondaj Ziare.com
    Printre alte masuri menite sa redreseze turismul romanesc, reprezentantii patronatelor din aceasta industrie propun ca, atat timp cat nu primesc bon fiscal, clientii restaurantelor si barurilor sa poata pleca fara sa plateasca. "In acest fel, personalu...
  • De rasul lumii

    De data asta nu i-au mai chemat la ordine la ambasada, se duc reprezentantii ambasadei la CSM. Sa fie asta un mic pas inainte catre recapatarea suveranitatii institutiilor statului roman? Suntem de rasul lumii ...

    la Stire: Intalnirea CSM cu reprezentantii ambasadei SUA s-a amanat din cauza vremii
    Reprezentantii ambasadei SUA au amanat intalnirea pe care urmau sa o aiba luni, la ora 13.00, la Consiliul Superior al Magistraturii, cu presedintele si vicepresedintele CSM, Adrian Bordea si Gheorghe Muscalu. "Amanarea a fost motivata de inchiderea am...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
  • Vezi comentariul la care s-a raspuns

    Olandezu

    Ideea cum ca ministrului olandez, si nu numai, ii pasa de situatia statul de drept in Romania, este o poveste, stiindu-se ca statele se ghideaza in politica internationala dupa interese, si nu dupa principii. Probabil doreste o discutie "asupra modului in care poate fi dinamizata relatia bilaterala"...

    la Stire: Ministrul olandez de Externe, la Bucuresti: Intalniri cu Ponta si Corlatean
    Ministrul olandez de Externe, Frans Timmermans, va face, luni, o vizita la Bucuresti, in cursul careia are programate intalniri cu premierul Victor Ponta si cu omologul roman, Titus Corlatean. Vizita lui Timmermans vine la putin timp dupa publicarea ra...
    Arata cele 2 raspunsuri la acest comentariu
  • Ambasadorii

    Una-i una, alta-i alta. E drept ca parlamentarii au facut o mare tampenie marti, as spune chiar hotie, dar, tehnic vorbind, ambasadorii mai sus amintiti au incalcat uzantele diplomatice, are dreptate Corlatean. Daca aveau ceva de spus, transmiteau MAE, nu faceau coada la parlament sa discute cu "ale...

    la Stire: Ambasadorii Frantei, Germaniei si Olandei, la Parlament. Vor explicatii pe Codul Penal
    Ambasadorii Germaniei si Frantei au venit joi la Parlament, pentru a cere explicatii de la deputatii din Comisia Juridica privind modificarile aduse marti Codului penal. Urmeaza sa soseasca si ambasadorul Olandei. Philippe Gustin, ambasadorul Frantei, ...
    Arata cele 2 raspunsuri la acest comentariu
  • Seful ANI, in vizita la Washington

    Se pare ca, de la o vreme, unele institutii "independente" de pe la noi nu sunt chiar asa de independente pe cat vor sa para, nu credeti ? Si inca ceva: o sa mai auzim de Horia Georgescu, poate chiar la prezidentiale, se vede ca e pe cai mari, e "frecventabil" ...

    la Stire: Seful ANI, in vizita la Washington: A fost primit la Casa Alba
    Presedintele Agentiei Nationale de Integritate, Horia Georgescu, a efectuat o vizita oficiala la Washington, fiind primit la Casa Alba de mai multi oficiali si avand intalniri cu reprezentanti de varf ai unor institutii din Statele Unite pe teme de combat...
  • Greseala strategica

    Taranul roman avea simtul valorii pamantului, el avea o vorba, anume ca pamantul si casa nu se vand, se lasa mostenire. Liberalizarea vanzarii de teren agricol cetatenilor straini este o greseala strategica, istorica, pe care o va face Romania, greseala care va pune in pericol insasi existenta ei ca...

    la Stire: O tara din Orientul Mijlociu vrea sa cumpere 2 milioane de hectare de teren in Romania
    Liberalizarea pietei funciare din 2014 si anul agricol extrem de bun le-a "amintit" investitorilor romani valoarea terenurilor din tara noastra. Cu doar cateva luni inainte sa se "deschida portile" si pentru straini, se fac ultimele jocurile pe piata: sam...