@Constant - independenta energetica

  • Stimate @Constant, spuneati ca "Independenta este obtinuta nu numai din exploatarea unei resurse proprii, ci prin faptul ca nu mai sintem tributari Gazprom si rusilor" . Eu, si nu numai eu cred, inteleg prin sintagma "Independenta Energetica" situatia in care nu mai sunt dependent de NIMENI dpdv energetic, cand imi asigur necesarul de gaz din resurse PROPRII. Am putea obtine asta, dupa cum spuneam, daca am extrage noi, printr-o companie de stat sau mixta, acele gaze. Ori, in cazul in care Chevron se va ocupa ge gazul nostru, Romania va deveni dependenta atat de gazul rusesc, cat si de cel al lui Chevron, asa ca va fi o "dubla dependenta", nicidecum o INDEPENDENTA. Ce garantie am eu, simplu cetatean al unei tari care nu e in stare sa negocieze un contract de extractie resurse in favoarea ei, ca cei doi furnizori de gaz nu se vor intelege intre ei si ne vor vinde gazul (fie rusesc, fie ex-"al nostru") cam cu acelasi pret, nu mult diferit de cel la care cumparam acum de la rusi? Avem cel mai bun exemplu piata de combustibili, pe care Petrom ne vinde benzina din petrolul scos din Romania (cu un cost f. mic), la pretul pietei europene, desi sunt 5-6 companii pe piata si desi exista un "consiliu al concurentei" care, teoretic, ar trebui sa previna intelegerea dintre furnizori. Faptul ca nu vom mai fi dependenti doar de rusi, ci si de Chevron, pe mine, simplu cetatean, nu ma "incalzeste" cu nimic la iarna cand voi scoate tot atatia bani din buzunar... Inca ceva, noi nu ne comparam cu celelate tari europene dpdv al dependentei de gazul rusesc, avand in vedere ca suntem pe locul doi sau trei ca si productie de gaze, acoperind din resurse proprii cca 75% din necesar. Asa ca "Independenta Energetica" ramane o simpla tema de "comunicare", care se va dovedi, ca multe altele, total falsa, dar atunci va fi deja prea tarziu. Sa auzim de bine.

    la Stire: Gazele de sist - dezinformare, manipulare emotionala, campanii media partinitoare - Interviu
    Proiectul gazelor de sist este de importanta enorma pentru economia si securitatea Romaniei si deranjeaza toti furnizorii externi de gaze. Mai mult decat oricine, compania Gazprom va fi afectata, prin pierderea cotei de piata, odata cu inceperea produc...
0 comentarii