NU VOTEZ

  • Da, stiu, o sa sariti toti ca daca nu votez nu exista bla bla bla...de acord, dar ideea e urmatoarea...nu votez pentru ca nu am efectiv pe cine. Toti cei care insista ca trebuie sa merg la vot si sa votez ceva acolo indiferent pe cine...sunt superficiali si nu privesc esenta. Adevarul este ca sistemul de votare este conceput de asa natura incat sa imi impuna mie votantului numai ceea ce doresc domnii politicieni, nu ceea ce-mi doresc eu. Daca sunt atat de important eu votantul, de ce nu exista optiunea "pe nimeni" prin care sa sanctionez si sa oblig clasa politica sa reia alegerile pana cand prezinta candidati viabili? Stiu, e utopieceea ce spun eu...nu e asa...e o mare "abureala" cu dreptul la vot, da, am dreptul sa aleg, dar pe cine vor ei...este un sistem doar aparent democratic. Practic daca ma duc la vot, sa votez pe cel care mi se pare cel mai putin prost/hot dintre cei mai prosti/hoti accept sa fac jocul lor si practic imi bat joc de votul meu, eu nu as vota pe niciunul..dar vezi doamne, trebuie sa votez. PS: O sa votez totusi anti-Ponta, pt ca a facut la fel ca Nastase, acele "manifestatii" de tip Ceausist pe stadion...dar votul contra nu inseamna esenta sistemului democratic...votul pentru cineva este esenta lui, dar sa ai pentru cine.

    la Stire: Nu sta acasa. Voteaza! Camelia Sucu: Dreptul la vot nu trebuie ignorat sau risipit
    Camelia Sucu, proprietara retailerului de mobila Class Living, dar care detine si alte afaceri in domenii precum design, lifestyle, nutritie, agricultura, sustine ca votul este un drept castigat, care nu ar trebui ignorat. "Stiu ca Romania e dezamagita...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii