Vezi comentariul la care s-a raspuns

silvia,

  • realitatea momentului cu circaraia basista e o mare rusine. Dictatura nu a iesit din capul servililor. Cred ca am aceeasi varsta cu base insa, nu am fost membru de partid comunist fiindca nu te obliga nimeni sa fii. Daca erai bun profesional puteai sa razbati fara sa te manjesti moral. E drept ca am avut multe momente in care m-am infruntat cu unii BOB-isti dar, nu m-am lasat si chiar cu piedici tot am reusit sa ma dezvolt personal si profesional. Nicidata nu am gandit la solutii bune numai pentru mine fiindca, nu m-am bucurat ca eu sa am belsug si altul langa mine sa planga de foame. Daca am putut am si ajutat material, din putinul meu, si personal prin priceperea mea si pe timpul meu. Si pentru sinistrati am facut gestul de a trimite ceva merinde si haine cand poate multi se uitau doar la tv si ii compatimeau. Pot sa spun ca "sunt un om adevarat" nu o hiena cum sunt astia care tin cu dintii de putere si clameaza lovituri de stat si alte minciuni si dau dovada de instabilitate comportamentala. La penultimele alegeri parlamentare, in 2008, pe cand se asteptau rezultatele, m-am nimerit la un interviu tehnic intr-o institutie a statului si am inteles din agitatie ca acolo erau la birouri angajati mama, soacra, cuscru, ginerele, matusa nepoata etc. si se agitau ca alt ginere, nepot... erau angajati in nustiu ce minister si aoleu daca nu ies ai nostri, ce ne facem unde o sa lucram. Ma urmareste acea imagine de incuscreala si mi se pare ca eram mai rau ca in comunism. Am observat ca faci ode celui care a facut o ziarista tiganca imputita, pe unul gaozar, la alteia i-a indicat sa se aseze pe masa insinuand ca ii arata cum se face sex, copilul acela " o fi injurat, a spus copilul ceva", etc. Poate te reprezinta asemenea civilizatie mediocra in fruntea tarii. Pai daca diriguitorul este de asa factura ce pretentii sa ai de la tarile straine sa te respecte ca pe o natie civilizata. Se folosesc de noi si noua ni se pare ca ne baga in seama. Ganduri bune!

    la Stire: Macovei: Trebuie sa trecem peste framantari si orgolii si sa ne coalizam
    Monica Macovei considera ca dreapta ar trebui sa formeze o coalitie pentru a asigura echilibrul necesar unei democratii veritabile. "Categoric trebuie sa ne coalizam si sa lasam orice orgolii deoparte, ca unica sansa pentru evitarea dictaturii. Noi, to...
0 comentarii