Intrari recente

  • Aliniere

    Da, da, reactia Andreei Vass este una specifica politicii din Romania. Adica, ii vizeaza pe cei cu care, fiind in opozitie, neavand neaparat legatura cu cea doctrinara, ci din simplul motiv sa i-au detronat, e normal sa se considere "dusmani de moarte" sau pana la moarte. A partidului, a sanselor de...

    la Stire: Andreea Paul: Cand Ponta va anunta demisiile parlamentarilor USL, ne vom alinia
    Vicepresedintele PDL Andreea Paul a declarat joi ca, de indata ce Victor Ponta va anunta data la care membrii USL sunt dispusi sa revizuiasca Constitutia si sa demisioneze din Parlament, atunci parlamentarii democrat-liberali se vor alinia acestui demers ...
  • (Dez)organizari

    Sa votezi a devenit un drept de care nu mai uzeaza decat foarte putine persoane in Romania. Din ce in ce mai putine, pentru ca, efectiv, nu mai sunt vazute solutiile pentru un viitor mai bun. Pentru ca politica nu mai este vazuta o astfel de solutie, toti cei care intra in sistem ajung sa fie contam...

    la Stire: Cand sunt o solutie alegerile pentru prezidentiabil si care e castigul comasarii - Interviu
    Organizarea de alegeri interne in cadrul partidelor, pentru desemnarea prezidentiabilului, reprezinta o solutie in unele situatii, in timp ce comasarea alegerilor ar putea avea drept castig numai reducerea cheltuielilor, argument cu care cetatenii ar pute...
  • Sa ne facem planuri, sa ne urcam pe excavator!

    Daca permierul ne roaga pe toti sa stabilim target-uri de crestere economica, atunci, sa o facem. Si, eventual, sa ii trimitem memouri cu idei prin care sa atingem aceasta crestere economica. Iar fiecare familie sa studieze economia, pentru binele tarii in care traim. http://www.romaniatv.net/tag/...

    la Stire: Ponta: 2013, cel mai bun an din punct de vedere economic. Ce planuri are pentru 2014
    Premierul Victor Ponta a apreciat, miercuri, ca in 2013 Romania a avut cel mai bun an de dupa 2008 din punct de vedere economic. "Anul 2013 a fost cel mai bun pentru economie. Am avut cea mai mica rata a inflatiei, iar ce e important este ca e mai mica...
  • Despre pozitii

    Despre Crin Antonescu s-a scris foarte mult, cu atat mai mult, cu cat experienta acestuia politica il recomanda ca pe un politician tanar. In aparenta, este un avantaj. In realitate, nu a trecut suficient timp, pentru ca oamenii sa uite asocierea numelui lui cu mogulii. Prin urmare, Antonescu este u...

    la Stire: Invitatii Ziare.com Emilian Isaila: Pozitia "copilului" Crin Antonescu
    In anii de dupa Revolutie, Crin Antonescu a reprezentat tineretea unui anumit gen de politica anticomunista. Era un deputat corect, harnic, cu o figura de copil care anunta un viitor bun pentru cei care se opuneau regimului Iliescu. Imediat dupa ce Con...
  • A pierde, castigand

    Este cea mai buna concluzie despre modul in care Antonescu si-a pierdut sansele unui candidat in mod real prezidentiabil. Dorindu-si atat de mult victoria, a facut niste compromisuri care l-au determinat sa uite ca nu se poate baza doar pe forta politica sau, cel putin, nu acesta era secretul succes...

    la Stire: Invitatii Ziare.com Emilian Isaila: Cele trei greseli ale lui Crin Antonescu care-l tin departe de Cotroceni
    A imbatranit. Cearcane grele ii cuprind ochii. Privirea obosita e golita de speranta. Mintea lui mai zburda de la o idee la alta, dar nu mai are siguranta din urma cu un an. Simte ca a pierdut. Vorbeste despre candidatul USL, agatandu-se cu disperarea ine...
  • Redutabilitate

    Antonescu isi face, de foarte mult timp, calcule, planuri, asa ca, estimand, stie cu cine ar putea intra in lupta si, spre deosebire de sondajele comandate, in cel mai propriu mod, realitatea este ca stie cu cine se lupta si cu ce forta. Si stie ca trebuie sa ii opuna o forta cel putin la fel de put...

    la Stire: Antonescu, despre prezidentiale in 2015: Cred ca da. Toti candidatii PSD ar fi redutabili, mai putin Geoana
    Presedintele PNL, Crin Antonescu, a vorbit vineri seara despre organizarea alegerilor prezidentiale din anul 2014, afirmand insa ca "crede" ca acestea pot avea loc si in luna ianuarie 2015. Invitat la Realitatea Tv, presedintele Senatului a fost intreb...
  • (Dus) rece, rece, rece. Din ce in ce mai caaaaald!

    Antonescu a stiut, din experienta, care este modul de a actiona al PSD. Totusi, aceasta este cea mai buna varianta pe care acesta a considerat-o, pentru a fi aplicata, dupa ce va fi demonizat democrat-liberalii. Reluand cercul, constientizand ca este unul vicios, Antonescu a facut aceasta alegere. ...

    la Stire: Opinii: Testul lui Crin Antonescu
    Experienta motiunii de cenzura ar fi trebuit sa functioneze ca un dus rece pentru PNL si in special pentru presedintele partidului. Si nu este vorba neaparat despre esecul acestui demers, esec din care liberalii s-au extras onorabil, ci despre principalel...
  • Eliberare din prizonierat

    Daca lui Antonescu i-a reprosat cineva, vreodata, ca nu stie in ce directie sa se indrepte, asta nu l-a ajutat sa-si construiasca o strategie sau sa o modifice eficient pe cea care se construieste in mod natural, viitorul candidat la alegerile prezidentiale din noiembrie. E exact in aceeasi situatie...

    la Stire: Opinii: Crin Antonescu, prizonierul Cotroceniului
    Liderul liberalilor este legat de maini si de picioare in Opozitie. Dorinta sa de a deveni liderul Opozitiei l-a blocat intr-un proiect imposibil de realizat. Crin Antonescu l-a diabolizat intr-atat pe Traian Basescu, incat acum ii este imposibil sa vorbe...
  • Background-ul USL

    Pe cand Antonescu si Ponta vedeau foarte clar sensul alierii in cadrul USL, sunt foarte interesante de urmarit discursul lui Antonescu si maniera in care acesta a evoluat, in decursul a trei ani. se trage cu toate armele din dotare in directia alientei, dar se pare ca si din randul aliatilor. Asta a...

    la Stire: Crin Antonescu: Puterea va trage cu toate armele din dotare in Alianta (Video)
    Presedintele PNL Crin Antonescu a declarat, vineri, dupa prima sedinta a Aliantei de Centru Dreapta ca, in cazul in care se va realiza o alianta si cu PSD, ambele formatiuni trebuie sa faca sacrificii "in legitima aparare". "Fiecare trebuie sa sacrific...
  • Prezidentiabilul nepresedinte

    In 2011, cineva evidentia faptul ca Antonescu nu este un lider puternic. In 2014, dupa implicarea lui si a partidlui in USL, acesta este, in mod clar, pasibil de a pierde chiar statutul de lider. Astfel, tradarea colegilor sai indica lipsa de unitate. Asa ca, prezidentiabilul pe care toata lumea il ...

    la Stire: Monstruoasa coalitie anti-liberala (Opinii)
    Zilele PNL pe scena politica sunt numarate. Daca liberalii ar lua aminte la confratii lor de inchisoare comunista, taranistii, ar intelege ce li se intampla zilele acestea. PNTCD a disparut indata ce s-a ivit un lider slab: Emil Constantinescu. PNL va ...