Adevarul

  • La revolutie aveam 23 de ani, visam ca viata va fi altfel dupa revolutie, Cred ca cei de varsta mea au fost cei mai batuti de soarta .Flota se vanduse noi nu mai aveam vapoare pe ce sa navigam, terminasem liceul de marina , viitorul nostru a fost distrus pentru inbogatirea altora .Statul nu a incercat sa ne ajute cu nimic,locuintele ANL-uri au fost luate de copii stabilor de atunci care de fapt tot ei si neamurile lor erau la putere .Am apucat drumul pribegiei, nu e usor sa pleci in lume la 25 de ani sa iti lasi parintii, fratii, sotia , copii si sa pleci in lumea mare .Am incercat sa investesc acasa , nu a mers prietenii te fura mai rau ca strainii , am cumparat ceva case, apartamente , pamanturi platesc taxe la ele ca asa vad eu normal .Daca ar fi sa stau, sa ma gandesc , aceasta tara nu a facut nimic bun pentru mine numai a luat , am facut doi ani de armata la marina transferati pe canal dunare-marea neagra la munci la lopata, mai rau ca puscariasii, cadrele militare niste jigodii, niste fripturisti-spagari, niste nesimtiti ordinari, Cred ca de aia nici nu mai am incredere in asa zisa armata romana . Si la marina si la munci(dilibau) erau la fel parca toti erau facuti de o mama .Din punctul meu de vedere armata romana e o mare mizerie, nu au facut nimic toata viata lor si vor pensii uriase .Am facut niste sere in Romania si am incercat sa iau ceva ajutoare de la Comunitatea Europeana mi sa spus ca am trecut de 40 de ani si nu mai pot lua , inainte de 40 nu puteam lua ca nu aveam relatii si pile bine puse si niciodata nu as fi dat spaga pentru asa ceva.Tot copii smecherilor obtineau bani de la CE pentru a se dezvolta in toate domeniile . Dupa atatia ani mi-am dat seama ca noi chiar nu am avut nici un drept in tara noastra .Spuneti-mi ce respect sa am eu pentru aceasta tara de milogi, hoti, smenari,fripturisti, corupti ?. Ce va pot spune e ca tara care m-a adoptat America a fost de 1000 de ori mai buna ca tara mea mama .Aici am gasit si respect, si bani si munca pe masura , mi-am dat seama ca in tara mea Romania eram un sclav si daca ma-s stabili permanent as fi un nou iobag flamand si sarac .Asa cum am fost noi capsunari, am adus banii in tara munciti cu greu de care sau folosit si se folosesc romanii, nu i-am scos din tara cum fac politicienii sa ascunda averile lor fabuloase .Am uitat sa spun ca in continuare trebuie sa-mi ajut parintii batrani financiar pentru ca mandra noastra tara le da pensii de mizerie, cu pensiile lor ar fi trebuit sa moara de foame sau medical la un an de la pensionare .Cand eram in Romania nimeni nu se putea ridica decat daca avea relatii sau bani de spagi, Va spun si sa nu ma contrazica cineva , poate 2% sau inbogatit pe spatele lor in rest 98% numai cu spagi, comisioane si afaceri cu statul .Intreb acum romanii si postacii de aici unde au fost si sant sperantele mele in aceasta tara ?

    la Stire: Un sfert de secol de iluzii pierdute
    Ce se mai poate scrie despre Revolutie dupa 25 de ani? Pare ca s-a spus tot si ca nu s-a spus nimic. Nimeni nu a explicat de ce a fost nevoie sa moara atatia oameni. Nimeni nu a explicat de ce Ion Iliescu nu a fost judecat pentru deciziile de atunci. N...
    Arata singurul raspuns la acest comentariu
0 comentarii