destramarea USL, calea spre intarirea statului de drept

  • O privire retrospectiva. Criza s-a instalat in USL inca din prima zi de la castigarea alegerilor, o data cu semnarea pactului de coabitare. O criza de incredere intre parteneri - Antonescu a fost deranjat de exercitiul in forta al lui Traian Basescu si i-a reprosat in permanenta, lui Victor Ponta, semnarea documentului si tinerea cu dintii de el. Mai mult, liberalii si Antena 3/Partidul Conservator nu au fost de acord cu intrarea UDMR-ului la guvernare, astfel cum propusese inopinat Ponta in chiar seara alegerilor, in conditiile in care USL-ul obtinuse un scor electoral suficient de bun. Celor cu memorie scurta le reamintesc, in contextul discutiilor din aceste zile, ca intelegerea din noiembrie 2012 dintre USL si UDMR a fost una secreta. Opinia publica nu a stiut nimic la vremea respectiva si a criticat, pe buna dreptate, acordul. PNL-ul si salariatii Antenei 3 s-au opus si au obtinut castig de cauza, Ponta retragandu-si initiativa. In concluzie, din primele zile, acordul de coabitare si aducerea UDMR la guvernare au scindat alianta. Apoi, ca sa reiau doar cazurile importante: de numirile procurorilor va mai amintiti? De ce parte s-au plasat Antonescu si Ponta? In dezacord. Dar in cazul Sorin Rosca Stanescu, mai stiti cum a procedat Antonescu? Sa amintesc de Rosia Montana? Cum, dupa primele manifestatii de amploare, Antonescu a batut, corect, in retragere, lasandu-l pe Ponta in ofsaid? De ceea ce s-a intamplat in cazul pachetului de legi pentru descentralizare? De regiuni, atragere de fonduri UE, bla-bla? "Urgenta maxima", sustinea la vremea respectiva urmaritul penal Liviu Dragnea... "Prostii", i-a replicat Klaus Iohanis si proiectul a esuat, in lipsa sustinerii PNL. "Martea neagra" va spune ceva? Stiti, probabil, ca Antonescu nu a fost de acord cu amnistii, gratieri si alte prevederi controversate introduse noaptea pe furis, de catre niste borfasi, si care urmau sa fie aprobate in regim de urgenta a doua zi, in Parlament. Dar de pasul in spate facut in cazul comisiei Nana, cand Antonescu l-a ironizat pe Ilie Sarbu, va mai amintiti? Insa ce anume a pus capac la toate? Faptul ca in PSD s-a vorbit in permanenta, din toamna trecuta incoace - mai intai in soapta, apoi tot mai raspicat - despre posibilitatea sustinerii unui candidat propriu la alegerile prezidentiale. Neintelegerile din teritoriu si luptele subterane pentru putere, in ministere, au jucat si ele un anumit rol. Antonescu, apropiatii si consilierii sai au inteles corect ce urma sa se intample si au procedat intr-un fel care se va dovedi in beneficiul democratiei romanesti.

    la Stire: Crin Antonescu: USL si-a incetat existenta. Cerem demisia lui Victor Ponta LIVE
    USL s-a rupt, marti seara, dupa ce liderii PNL au votat, in sedinta Delegatiei Permanente a liberalilor, iesirea de la guvernare. In plus, ministrii liberali isi vor da demisia, miercuri, iar PNL va cere demisia premierului Victor Ponta. Fostul premier...
0 comentarii