Cetateanul roman vorbeste

  • Exclus cred orice politician din tara, indiferent daca e de dreapta/stanga, deoarece ne-am facut datori la straini si grupari financiare, am vandut bogatia tarii pe nimic, infrastructura mai slaba decat pe vremea romanilor, avansam ca melcul, sanatatea si invatamintul e in paragina, pensionarii, tinerii si familiile cu copii tind spre pragul minim al saraciei, probabil devenim ordonanta vestului si al unchiului Sam, unii au ajuns sclavi moderni pe pamanturi straine, traiul multora devine cenusiu/negru; desi am avut multi alesi care s-au laudat ca ne duc in rai, platindu-le regeste din contributiile de servitori umili, au devenit cei mai mari magicieni specializati in disparitii de tot felul, venerand banul ca Zeu, facand turism extern pe sponsorizarile noastre de creduli, iar intre putinele biruri neintroduse de catre acesti boieri noi a mai ramas poate taxa pe aerul expirat. La final inchei cu un citat de Jean Jacques Rousseau “Niciun cetatean nu trebuie sa fie atat de bogat incat sa-l poata cumpara pe altul si nimeni atat de sarac incat sa fie silit sa se vanda”. si de Mihai Eminescu "Romȃnii au nenorocirea de a nu avea ȋncredere ȋn puterile lor proprii. Noi nu ne-am convins ȋncă cum că puterea si mȃntuirea noastră ȋn noi este!"

    la Stire: Cine are dreptul sa vorbeasca despre onoarea politica? (Opinii)
    In sfarsit, politicienii nostri realizeaza cat de necesara e moralitatea in politica. Numai ca de moralitate se discuta demult, si intre politicieni, si in mass-media, dar rezultate nu se prea vad. Din contra, parca ne afundam tot mai mult intr-o vagau...
0 comentarii