Vezi comentariul la care s-a raspuns

Nu e nici o \'conspiratie\' impotriva Crestinatatii

  • Am scris deja punctul meu de vedere, critic, asupra concluziilor medicului englez (se pare insa ca romanii nu prea apreciaza gandirea critica si inca prefera credinta Ratiunii critice, ma tem ca eram tot in Evul Mediu daca o astfel de gandire era norma in toata crestinatatea). Din nou insa nu pot fi deacord cu ceea ce sugerezi, vreti voi ca tot ce contrazice dogma (ortodoxa de obicei) sa apara ca un atac la adresa Crestinismului. Nu e asa, de fapt sunt ratiuni foarte puternice pentru a nu se accepta interpretarea apologista a Bibliei in multe situatii si cam de la Iluminism incoace lucrurile au iceput a fi spuse clar, ce putin in mediile academice seculare. Daca ai rus sa iesi putin din \'cutie\' ai stisa faci diferenta dintre ipotezele senzationaliste si ceea ce conteaza ca stiinta (istoria e totusi o siinta la limita). Din fericire multi crestini, mai ales in Vest, au reusit demult sa traca de \'quasi-perfectiunea\' Bibliei (sau ca tot ce scrie in Evanghelii tb acceptat ca fapt istoric) si au renuntat la tipul medieval de apare a religiei. Cand oare va patrunde si la noi asnumitul modern Biblical critcism (http://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_criticism) petru ca pana si protii sa fie constenti de limitele rligioei lor? Nu spun asta ca dusman, d fapt nu am ceva contra practicarii religei, insa nu pot fi deacord cu incercarile de a limita cercetarea libera bazata pe Ratiune...

    la Stire: Un istoric uimeste lumea: Evanghelia dupa Luca, dictata de Fecioara Maria?
    Un istoric, care a studiat si comparat editiile originale ale Bibliei in ebraica si greaca, sustine ca a descoperit cine s-a aflat de fapt in spatele scrierii Evangheliei dupa Luca: Maria, mama lui Iisus Hristos. Dr. Adam Bradford crede ca a treia Evan...
0 comentarii