Vezi comentariul la care s-a raspuns

Dogmatismul nu poate decat distruge

  • Genul asta de retorica, scuza-ma, e vrednic de Evul Mediu (nu ma mai mira insa nimic in Romania unde din dogmatismul comunism am nimerit in cealalta extrema relgioasa; pana si geocentrismul e inca cu noi nevatamat http://www.hexaimeron.ro/IntrebariFrecvente/ObiectiiStiintifice.html). In pofida a ceea ce spui e vorba in primul rand de adevar si justificare, chiar si un posibil D-zeu ar fi de acord cu asta. Din ce scrii nu cred ca ai auzit vreodata de critcism contextual, criterii de verdicitate (ce indica ce poate fi acceptat din Evanghelii ca fiind advar istoric) si asa mai departe (bine insa ca unii stiu sa bifeze 1 stea chiar daca nu inteleg nimic din argumentele prezentate). Da ma tem ca tipul asta ingust de gandire nu poate duce decat la scolasticism, stsgnare si vanatoare de vrajitoare. Ideile Iluminismului (inclusiv aplicarea gandirii critice asupra bazelor religiei), care au produs stiinta moderna, merita efortul de a fi aparate. Doar pastrarea libera de intruziunile religioase nelegitime a cailor de cercetare poate asigura dezvoltarea civilizatiei noastre... Adevarul e destul de rar popular la inceput insa Istoria ne invata ca, in general, mai devreme sau mai tarziu Rationalitatea invinge (si daca vreo forma de teleologie se va dovedi fructuoasa candva asta e perfect compatibil cu failibilismul acceptat al stiintei moderne, nimeni din cei rationali nu sustine ca \'stiinta normala\' de azi e incorigibila; stiinta nu are \'vaci sacre\' sau alte dogme imutabile). Pana una alta stiinta e cea mai buna \'unealta\' ce o avem ca sa explicam ceea ce observam si atat timp cat se pastreaza un failibilism sanatos nu e nici o primejdie de a cadea in dogmatism (stinta spre exemplu e deschisa la psibila existena a unui Creator, doar ca la acest moment nu exista ratiuni suficiente penru a-l introdce in ecuatie). Stiu ca ce scriu nu va avea nici un impact asupra ta acum insa va veni si momentul cad iti vei aduce aminte de ceea ce ti-am spus...credinta fara Ratiune nu e niciodata o virtute.

    la Stire: Un istoric uimeste lumea: Evanghelia dupa Luca, dictata de Fecioara Maria?
    Un istoric, care a studiat si comparat editiile originale ale Bibliei in ebraica si greaca, sustine ca a descoperit cine s-a aflat de fapt in spatele scrierii Evangheliei dupa Luca: Maria, mama lui Iisus Hristos. Dr. Adam Bradford crede ca a treia Evan...
0 comentarii