Uite ce cred eu dupa lectura acestei pagini

  • Dragilor, de ce atata incrancenare? Tot ce face Marion este sa combata o istorie derivata din interpretarea unor izvoare cu surse, izvoare de aceeasi natura. De fapt, el semnaleaza lipsa de congruenta rezultata din contradictiile interne ale surselor de documentare. Ceea ce face intr-o a doua miscare este sa avertizeze asupra bigotismului rezultat din absolutizarea doctrinara. Condamnarea lui Tutea vine din sententiozitatea formularilor acestuia. Daca Tutea ar fi avut in spate (asa cum este cazul lui Noica) o opera, fara indoiala ca paradoxurile sale ar fi gasit nu numai scuze ci, poate chiar justificari. Nu este insa cazul, Tutea nu a lasat decat niste caiete sterile si plictisitoare iar misticismul sau se deosebeste cu nimic de valoarea intelectuala a babei pe care a invocat-o. Ca atare, atacul lui Marion este perfect sutinut. In rest, desi este captivant, dialogul ascunde aceleasi suficiente ale ignorantei si ideilor preconcepute care dovedesc lipsa de judecata obiectiva si de abordare stiintifica. Ce daca un autor a emis o ipoteza? In loc sa o dezbatem, haideti sa-l injuram, nu-i asa? Asta se vede din lectura acestei pagini. Ii salut pe cei care pot sa inteleaga fara incrancenare parerea mea!

    la Stire: Iisus nu a murit pe cruce, potrivit unui savant
    Este posibil sa Iisus sa nu fi murit pe cruce, deoarece nu exista nicio dovada potrivit careia romanii isi crucificau prizonierii acum 2.000 de ani, spune un savant. Legenda mortii lui Iisus se bazeaza pe traditii crestine bisericesti si ilustratii art...
0 comentarii