Vezi comentariul la care s-a raspuns

nu am aceeasi parere

  • mie nu mi se par de bun simt aceste raspunsuri. el spune malitios: "oamenii astia vor 'jos Boc', 'jos Basescu', 'jos Antonescu', 'jos Ponta'. atunci cu cine mai ramai?". Stim cu totii ca nu este asa. In piata se striga "jos" doar in legatura cu puterea. nu poti sa spui jos opozitia. Jos de unde? Ca sunt deja jos. Sus e doar puterea. Dar face asta, ca sa dizolve vinovatia si responsabilitatea, ceea ce demonstreaza clar ca are o orientare politica. Alta aberatie: "Eu nu m-as duce in Piata, as lua 8-9-10 prieteni si as face o cerere la domnul presedinte si as spune 'Ia, primeste-ne si asculta-ne, ne-a ajuns cutitul la os si credem ca dumneata ar trebui sa demisionezi'" Niciun presedinte din lume nu ar lua in considerare asa ceva... Sa fim seriosi. Alta, despre interventia cu romanii: "Eu asteptam acest discurs, il asteptam exact cum a fost. Presedintele a avut sfatuitori buni..." Nicidecum. Exista o multime de dovezi ca acel discurs a fost ceea ce se cheama "a bate campii" in contextul lungilor proteste din intreaga tara. Daca nu ar avea preferinte politice nu ar spune despre masurile luate de Boc: "...Totusi, ce a facut el, a facut ca lumea. Tarziu, dar a facut ce trebuia sa faca." Oare aceste masuri erau chiar singurele care se puteau lua? Daca da, de ce nu au fost dublate si de reducerea cheltuielilor materiale si servicii, de abtinerea de la investitii inutile... Am vazut destule exemple. De ce nu am vazut si masuri de relansare economica in acet timp? D-l Tiriac ne vorbeste de undeva, dintr-un adapost financiar, de unde isi permite sa vada lucrurile in felul acesta, pentru ca da mai putina bataie de cap. Ne priveste superior, cu aerul ca el este detinatorul adevarului. Nu cred ca este dumnealui cel chemat sa-si dea cu parerea despre ce se intampla la noi azi.

    la Stire: Tiriac: Nu intru-n politica, sunt extrem de inteligent sa-mi dau seama ca sunt prost
    Omul de afaceri Ion Tiriac a vorbit, duminica, despre protestele din ultimele zile, despre situatia creata de viscol si despre scena politica, in care nu are de gand sa intre pentru ca "sunt extrem de inteligent sa-mi dau seama ca sunt prost si nu ma pric...
0 comentarii