articolul este partinitor

  • Comparatia cu revolutia din 1989 poate fi facuta cu usurinta. Nu trebuie sa zbarnaie gloantele in piata, sau sa moara oameni, ca faci comparatie. Comparatia vine din bun simt, pentru ca si atunci, si acum oamenii au iesit pe strazi sa ceara caderea regimului. Ca nu sunt suficienti? Oricum, nu sunt trei-patru nebuni care urla pe acolo, sunt sute, mii, in zeci de orase. 61 de orase. Ce trebuie sa se mai intample ca aceasta comparatie sa poata fi facuta? Televiziunile nu au spus ca afara e revolutie... Sau daca au spus-o, au pus ghilimele. Pana la urma nu asta conteaza: ca cineva a facut vreo comparatie cu revolutia de la 1989 (comparatie care se poate face). Important este ca acest protest are greutate si vizibilitate si el va conta, indiferent cu ce il comparam sau cum il denumim. Si discutia despre dictatura are rost. Este vorba de simboluri, nu a spus nimeni ca este dictatura in sensul clasic al cuvantului. Referirile se fac cu trimitere la supunerea oarba a puterii fata de presedinte, sau cel putin la aceasta perceptie. Oricum, o dictatura ca atare nu mai are cum sa mai existe pe la noi, dar elemente rafinate se pot insinua, iar opozitia este datoare sa le amendeze, ca si presa.

    la Stire: Revolutie? Cei din '89 se rasucesc in morminte (Opinii)
    Trece gerul, reincep protestele. Asa va fi. Toate bune. E bine ca oamenii misca. Si e normal. Si e interesant. Un singur lucru ma deranjeaza la miscarea asta. Ca e denumita "revolutie". Ba, mai mult, ca e comparata cu Revolutia din 1989. Pana aici. Cum...
    Arata cele 2 raspunsuri la acest comentariu
0 comentarii