conferentiare,

  • Inseamna ca te plasezi pe pozitia lui Dan Diaconescu: el sustine ca tot ce e pe piata politica e rau. Voteaza-l pe D.D.! Lucrurile nu pot fi judecate asa, in termeni absoluti. Sa nu combatem un tip de fanatism in politica (despre care istoria va vorbi, cu siguranta, ca despre o perioada de exceptie a a cestei tari) cu un alt soi de fanatism. Nimeni nu este perfect, nu trebuie sa fie perfect, altfel am trai in irealitate. Eu, de exemplu, tin cu o echipa, la fotbal. Ba chiar imi circula prin cap un fanatism in legatura cu aceasta sustinere, dar nu las sa se vada, ca sa nu ma descalific impotriva altora, care vad in asta altceva. Ce se intampla daca echipa mea pierde? Ma apuc sa tin cu alta echipa? OK, daca e asa, ma dau batut. dar stiu ca nu e asa. O sa-mi spui ca echipa ta nu este usl-ul si, ca atare nu e nicio problema. Dar, prietene, tu critici puterea de cativa ani buni. Nu poti sa faci chestia asta, fara sa vezi conzextul in care singura forta puternica ce poate invinge puterea este usl-ul. Tu singur, n-ai nicio sansa. Si populatia, ca sa voteze altceva, tot de o forta politica trebuie convinsa. Nu trebuie sa tii cu usl-ul la disperare, dar nu poti sa-i privesti cu indiferenta. Altfel spus: daca Ponta a facut vreo greseala, sa vedem ce s-a intamplat. Si daca a facut-o mare..., si tot nu trebuie sa te superi ca atunci cand echipa cu care simpatizezi pierde un meci. Si in casnicie, in familie, mai sunt probleme, dar nu trebuie sa dam cu caciula de pamant. Am uitat ca nu esti casatorit! Exista, oricum, riscul ca aparenta existenta sa se deterioreze din cauza unor astfel de crize de nervi.

    la Stire: Mircea Badea, dupa discursul lui Ponta: Eu pe baietasul asta nu-l votez!
    Realizatorul emisiunii "In gura presei", Mircea Badea, spune ca nu-l mai voteaza pe Victor Ponta, cel putin, nu dupa controversatul discurs pe care presedintele PSD l-a avut, joi, in Parlament. Mai cinstit, continua Badea, ar fi sa-l voteze pe Traian Base...
0 comentarii