Interesante observatiile de la Tennis Magazine !

  • Asadar Simona are multe calitati. Ea resuseste destul de bine sa compenseze pentru lipsa de inaltime si "lungime" ("anvergura" - brate lungi). Se misca foarte bine, gandeste pe teren (cum sa-si adapteze jocul opozitiei), reuseste sa transforme o lovitura ofensiva intr-una defensiva. Are ambitie, vrea sa invete, sa se perfectioneze, sa joace mai bine, sa castige. Ma gandesc: ce ar mai putea face ea ? In primul rand, cred eu, sa le ceara celor care au grija de ea, sa se straduiasca sa reduca incidenta unor accidente de gen "entorsa". De curand am mentionat cum: evaluarea si contracararea factorilor de risc, cum ar fii dezechilibrul Ca - Mg - vit D. Se poate, daca e cazul ! Crescut in inaltime ... nu se mai poate la aceasta varsta. Se putea cu vreo 10-12 ani in urma daca parintii ei stiau si vroiau si aveau sprijinul unui pediatru si al endocrinolog bun. Ce altceva ? Sa-si pastreze antrenorul atata vreme cit ea simte ca invata, ca acestui antrenor ii pasa cu adevarat de ea si a ajuns sa o cunoasca bine, atat ca sportiva cat si ca fiinta umana. Mai specific ? Continua fortificare a mentalului: "indiferent ce se intampla pe teren, am incredere in mine, si sunt convinsa ca voi castiga !" Continua imbunatatire a serviciului si returului de serviciu, si ceva mai mult joc eficient la fileu (scurteaza raliurile cu cele inalte si puternice si mai putin mobile). Last but not least: Simona, imprieteneste-te cu Justine Henin ! Nu antrenor, prieten !

    la Stire: Simona Halep, fata in fata cu marea ei rivala. Concluzia senzationala a americanilor
    Una dintre cele mai cunoscute publicatii de tenis din lume le-a comparat recent pe Simona Halep si pe Eugenie Bouchard, cele doua sportive pe care mai toata lumea le considera liderele noii generatii din tenisul feminin. Revista americana Tennis Magazi...
0 comentarii