Intrari recente

  • Mensa

    hai sa fim seriosi; e bun un catalog dar cati dintre voi ati facut un test Mensa. nu e chiar o mare filozofie. tragi vreo cateva saptamani de teste asemanatoare si apoi soliciti "testul Mensa" care vine prin posta si-l trimiti la fel. am rezerve la multe dintre evaluarile lor ca sa nu mai spun ca a ...

    la Stire: La numai doi ani, un baietel este la fel de inteligent ca Einstein
    Un baietel de numai doi ani si cinci luni are un IQ comparabil cu Albert Einstein, de 160, fiind cel mai tanar membru al grupului Mensa din Marea Britanie, unde nu se accepta decat persoane cu un IQ de peste 148. Oscar Wrigley a inceput sa vorbeasca de...
  • iluzii

    cel mai bun lucru ce ni se poate intampla (ca omenire): sa se termine odata petrolul. poate incepem sa gandim.

    la Stire: Ramanem fara petrol?
    Cercetatorii britanici contrazic rapoartele Agentiei Internationale a Energiei si ale companiilor petroliere si spun ca rezervele de petrol ale omenirii vor incepe sa se scada inainte de 2020. Un studiu realizat de Consiliul pentru cercetari in domeniu...
  • ...

    ...asta'i stire de business?

    la Stire: Si Udrea ne promite ca Guvernul nu va creste TVA-ul in 2010
    Ministrul Turismului si al Mediului, Elena Udrea, a declarat sambata, la Neptun, ca Guvernul Romaniei a alcatuit deja bugetul de stat pe 2010 si ca acesta nu prevede majorarea TVA. "Bugetul pe care Guvernul il are deja alcatuit nu are in vedere modific...
  • .

    un manual caree te invata sa iesi din/tre copertile manualului; ce frumos....

    la Stire: Traieste-ti brandul, dincolo de paginile manualului!
    Tot mai multe companii ajung sa-si dea seama ca simpla implementare a "retetelor" din manualul de branding nu ofera nici pe departe rezultatele scontate, daca nu este dublata de respectarea neconditionata a valorilor declarate, comunicate si vandute clien...
  • .

    de 20 de ani pierduti tot asteptam sa ne spuna altii; noi nu ne dam seama cat poti intinde firul?!!! pana nu schimbam o generatie - doua nu prea o sa fie bine de tara asta cu oamenii ei cu tot.

    la Stire: Avertisment de la FMI: Majorarea cu 50 la suta e nerealista
    Fondul Monetar International a precizat, marti, ca Romania ar trebui sa reanalizeze decizia de majorare a salariilor profesorilor cu 50%, care nu este realista. "Ar putea fi necesar ca initiativa majorarii salariilor pentru profesori cu 50% sa fie reco...
  • .

    frate Daniel pune mana pe prietenii eoropeni, tragei de guler si de maneci + mai da-le cate'un vin romanesc, poate la betie sa ne sustina si ei. MANGÄ‚ - inseamna "beat mort"!

    la Stire: Daianu cere explicatii UE pentru atacul asupra leului
    BNR a dat semne de stabilitate prin decizia privind modul de a calcula dobanda pe piata interbancara, sunt de parere analiztii economici. Banca Nationala a anuntat joi stabilirea unui nou mod de calcul pentru stabilirea indicatorilor ROBID/ROBOR. Astfe...
  • .

    ar trebui sa ploua cu oferte de fidelizare peste noi; nu prea le vad!

    la Stire: 650 de romani au cerut schimbarea numarului de telefon
    Incepand de marti, romanii pot beneficia de oferta de a se transfera la un alt operator de telefonie mobila, pastrandu-si numarul. Pana in prezent, peste 650 de persoane au depus deja cerere de portare, arata datele Autoritatii Nationale pentru Comunicati...
  • .

    a zis bine cine a zi s ca 80$/baril tb sa fi emedia pe 2008. eu nu prea credeam ca 2008 va cobora sub 80 dar e bine desi'i (atat) de rau!

    la Stire: Pretul petrolului coboara spre 60 de dolari/baril
    Pretul petrolului a continuat sa scada, luni, desi Organizatia Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a decis sa reduca productia cu 1,5 milioane de barili/zi. Astfel, in schimburile matinale, pretul petrolului "light sweet crude" cu livrare in decembri...
  • Vezi comentariul la care s-a raspuns

    .

    refinta = referinta.

    la Stire: Haos in banci: Simulari eronate de creditare
    Romanii care doresc sa se lamureasca in ceea ce priveste creditele pleaca de la sucursalele bancilor si mai bulversati decat au venit. Totul, din cauza ambiguitatilor sistemului, care depasesc potentialul intelectual al angajatilor acestor institutii. ...
  • Vezi comentariul la care s-a raspuns

    .

    refinta = referinta

    la Stire: Haos in banci: Simulari eronate de creditare
    Romanii care doresc sa se lamureasca in ceea ce priveste creditele pleaca de la sucursalele bancilor si mai bulversati decat au venit. Totul, din cauza ambiguitatilor sistemului, care depasesc potentialul intelectual al angajatilor acestor institutii. ...