Partidele politice din Romania postdecembrista...

  • Cele peste 2000 de partide politice nascute dupa decembrie 1989 au avut ca scop nemarturisit sa satisfaca orgoliile unor persoane cu veleitati de lider. In 2013, pe scena politica romaneasca mai presteaza cateva Partide desprinse totusi din acelasi truchi: CPUN (Consiliul Provizoriu de Uniune Națională). Partidele Istorice au murit cu desavarsire si asa-zisii mostenitori sunt de fapt nepotii si stranepotii regimului de trista amintire importat din Rusia Bolsevica. Asa zisa atitudine dictatoriala a lui Crin Antonescu am vazut-o si la Radu Campeanu in 1995 si la Generalul Bolsevic Ionescu Quintus si la Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu ca sa nu mai vorbesc de Stolojan sau Valeriu Stoica. Trebuie sa mai treaca inca 90 de ani pentru a se sterge urmele lasate de regimul comunist in mentalitatea romanilor. Ma uit mai intai la figurile celor care se declara Liberali sau Democrati sau Conservatori si vad numai figuri sinistre de fosti Comunisti care se plimba de la stanga la dreapta...Ca o paranteza: Indiferent cine Guverneaza Romania, romanul de obisnuit merge in aceeasi directie care duce la saracirea materiala si spirituala. Difera doar viteza cu care un Partid sau altul aflat la guvernare face acest lucru. Trebuie sa integeti ca Romania a devenit o colonie a imperiului UE buna de muls de resurse naturale si inteligenta acolo unde mai apare din cand in cand...In rest e doar vrajeala si apa de ploaie !

    la Stire: Congresul PNL in imagini: Singurul moment in care Crin nu a zambit
    Congresul PNL are loc sub semnul previzibilitatii. Anticipat oricum, triumful lui Crin Antonescu a devenit zdrobitor. Peste 1.400 de liberali din toata tara au venit sa confirme ca nu este rost de opozitie la adresa lui Crin Antonescu. Lucrurile sunt i...
    Arata cele 2 raspunsuri la acest comentariu
0 comentarii